Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   
Velkoobchod s ovocem a zeleninou. Čerstvost, kvalita, rychlé doručení.

Vína > Cider

Cider

host - xxx.xxx.193.17 (?)
9.9.2018 22:02
Pokud jste pasterizace na 75 stupňů, tak na vitaminy zapomenete, neb jste je zabil.
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
S těmi Petkami se nám to podařilo s otcem kd..., host, 13.9.2018
Pokud jste pasterizace na 75 stupňů, tak na vitami..., host, 9.9.2018
Při lisování jablek jsem jen tak na zkoušku ..., host, 23.4.2016
Myslím že se to celé zbytečně dramatizuje. Já mám..., host, 10.6.2015
Fungující postup je , host, 4.1.2015

Cider

mig (8) - xxx.xxx.57.69 (?)
12.8.2014 11:02, počet návštěv: 35429
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Omlouvám se za OT, ale než začne vinařská sezóna  (sběr, lisování atd.) tak bych rád vyzkoušel vyrobit cider. Zkoušel jsem ho minulý rok (do 5L demižonu), ale nechal jsem to prokvasit všechno a výsledek byl takový drsný (alkohol a bez chutě). Přičemž v opravdovém cideru je snad jenom 4% alkoholu. Když jsem byl minulý rok na dovolené v Anglii tak to tam měli na každém rohu a nebylo to špatný. Na internetu se sice dají najít postupy, ale většina je dost obecná (nasbírej, rozemel, vylisuj, kvaš a naflaškuj). Ale skoro nikde není uvedeno jak dlouho kvasit resp. asi bude hodně záležet na odrůdě jablek (obsahu cukru, kyselin atd.), ale tím spíš by tam mělo být uvedeny nějaké podrobnější informace, ale ty nemohu nikde najít. Rád bych trošku sladší cidcer, ne úplně suchý jako jsem ho dělal minulý rok (ztrácí se tam chutě a jablka to skoro nepřipomíná, byla to jenom taková "živá" voda). Neporadí někdo? Např. docukřit, případně dokyselit (PH metr mám), a nechat prokvasit jenom chvilku a pak zastavit sírou...

To zastavení kvašení by mě zajímalo i u vína (červeného), pokud bych ho nechtěl úplně suché, ale aby to mělo nějaký malý zbytkový cukr aby alkohol nepřebil chutě atd.

Připojit reakci   

Cider

host - xxx.xxx.217.13 (?)
12.8.2014 23:38
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Také bych rád věděl jak na to, podělte se o zkušenost, je li nějaká.

Děkuji Radek

Připojit reakci

Cider

Georg Black (2) - xxx.xxx.38.186 (?)
13.8.2014 7:27

Jestli tomu dobře rozumím, jde Vám prakticky o to jak vyřešit zastavení kvašení. Dělá se to více způsoby, či jejich kombinací(Pavloušek Výroba vína u malovinařů)

• zasíření
  • stočení vína z kvasnic
  • podchlazení

Jaké zasíření si představuje tam psáno není, ale dle ostatního kontextu bych si myslel, že to bude až okolo 100mg/l. Jestli stačí míň, nebo je nunté více, musí zkušenější vinaři, já kvasím do "full house". Stočení je jasné. Ještě k tomu hodně pomůže "ostrá filtrace". Co si pod tím p.P. představuje nechám na Vaší fantazii. Co se týká podchlazení, tak já kvasím ovocná vína s kvasnicemi Vinka při 18stC, takže to bude chtít ještě méně. Tipuji pod 15stC.

Musím jen varovat, že osbsah cukru a min.alkoholu 4% je hodně krizový stav, takže pokud už se povede, tak včas vypít.

Připojit reakci

Cider

vyslouzil (546) - xxx.xxx.236.1 (?)
13.8.2014 8:12

Já si neumím představit, jak v domácích podmínkách chcete zarazit kvašení tím, že víno stočíte z kvasnic. Vždyť bude kvasit dál. Ostatně po bouřlivém kvašení se víno poprvé stáčí, aby pak dokvášelo dál.

Připojit reakci

Cider

host - xxx.xxx.107.68 (?)
4.1.2015 23:17

Fungující postup je tady.

Jená se především o volbu vhodných kvasnic a pak o stočení při nízke teplotě (0 - 2stC).

Kamils

Připojit reakci

Cider

13.8.2014 9:12

Něco jsem našel zde - Keeping it sweet.

Připojit reakci

Cider

Ferda Mravenec (23) - xxx.xxx.247.50 (?)
13.8.2014 9:29

V mém rodném kraji prostý lid vyrábí a konzumuje tento nápoj, u nás zvaný burčák (neplete se to z burčákem z vína, neboť víno v našem kraji moc neroste), od nepaměti. Postup je takový, že se udělá mošt z jablek a dá se do nějakého demižonu, kanystru (obvykle bez kvasné zátky). V tom okamžiku se tam zahajuje kvašení. Konzumovat se začína ihned po vymoštování a pokračuje průběžně do úplného vyprázdnění nádoby. Pochopitelně během doby se zyvyšuje obsah alkoholu v nápoji. Po vyprázdnění nádoby se vyrobí nový mošt a cyklus se opakuje. Cyklus se může během sezony opakovat i vícekrát. Jde o sezonní nápoj, který se konzumuje v době kdy jsou k dispozici jablka k moštování.

Připojit reakci

Cider

host - xxx.xxx.168.8 (?)
13.8.2014 10:49
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

Cider

host - xxx.xxx.217.216 (?)
13.8.2014 12:38
Aby se vyrobil pravý Cider, existuje myslím v domácích podmínkách jen jeden použitelný postup. Myslím Cider s obsahem alkoholu kolem 5%̌, příjemným zbytkovým cukrem a hlavně čirý!!! Tedy ne úplně prokvašený, kyselý a trpký mošt, ale ani jablečné víno nad 10% obsahu alkoholu, který až pak kvašení zastaví. Takže jde o to zastavit kvašení na těch 5% aby zůstal zbytkový cukr. Masivní síření a použití konzervantů zavrhují. Pasterizaci v nedokvašeném stavu taky. Je třeba aby výrobek byl čirý a to nejde v domácích podmínkách u kalného nedokvašeného moštu bez tlakové filtrace docílit. Tak bych mošt zředil vodou na cukernatost, která zajistí po úplném dokvašení požadovanou lihovitost. T.j. cca10-12°Bx. Dokvašený cidr bych nechal samovolně vyčeřit a podle chuti dosladil. Pak pasterizoval. (K pasterizaci je nejlepší kotel, např. starý Brutar nebo nějaký hrnec s kohoutem na dně. A plnit za horka přímo do láhví). Rafael
Připojit reakci

Cider

mig (8) - xxx.xxx.48.165 (?)
13.8.2014 21:42

Děkuji za reakci. Pasterizoval jsem před rokem jablečný mošt (cca 85C 20 minut) a drží ve skleněných lahvích do teď. Sladký je dost a kvašení se znovu nerozeběhlo. Flašky nejsou uloženy ve sklepě, ale v takovém kumbále kde tma a teplota kolem 20C.

Ale když budu cider pasterizovat v otevřeném hrnci nevyprchá za tu dobu alkohol?

Připojit reakci

Cider

galloway pippin (3) - xxx.xxx.179.38 (?)
13.8.2014 21:51

Já taky.Loni touto dobou jsem udělal větší množství jablečného moštu(kdo by chroustal letní jablka, když máme mnohem lahodnější švestky, ryngle,broskve).Mošt jsem zahřál na 75°C, a hned zatepla plnil PETky.Polovina moštu mi zůstala do dnešních dní.Ne proto, že by byl tak nechutný, to né-chraň Bůh.Je lahodný, ale stále jsem šetřil, s tím, že přijde ještě větší zima, a tedy větší potřeba vitamínů.Do dnešních dní z poloviny otevřených láhví, po otevření pouze v jedné láhvi nebyl mošt, ale kvalitní cider, skoro jablečný sekt.

Připojit reakci

Cider

host - xxx.xxx.193.17 (?)
9.9.2018 22:02
Pokud jste pasterizace na 75 stupňů, tak na vitaminy zapomenete, neb jste je zabil.
Připojit reakci

Cider

galloway pippin (3) - xxx.xxx.179.38 (?)
13.8.2014 22:05

Když budete pasterizovat cider, bude asi pěnit, alkohol prchat bude(né všechen, většina zbude).Proč chcete pasterizovat, když se mošt, nebo cider nekazí?

Připojit reakci

Cider

13.8.2014 23:11

Té pasterizaci rozumím. Cider není víno, tedy smyslem je zakonzervovat produkt s nízkým procentem alkoholu, který nebude dál kvasit. Ale pěnit to při pasterizaci asi bude.

Připojit reakci

Cider

PP. (68) - xxx.xxx.14.199 (?)
14.8.2014 6:58

85 st a 20 minut není pasterizace, ale sterilace. Z hlediska domácího konzervování. Pro dalšího kolegu, pasterizací se žádný alkohol neztratí, provádí se za tlaku a pasterizují se třeba piva. Téměř všechna piva v hypermarketech jsou pasterizovaná.

Připojit reakci

Cider

flader (1) - xxx.xxx.175.48 (?)
14.8.2014 9:31

Takze ak som to spravne pochopil:

1, Vylisovat jablka a nechat ich kvasit

2, V momente ked sa mi chutovo bude zdat pomer alkoholu a sladkosti taky akurat podla mojej chuti, tak vsetko prevarit na 85°C na 20 minut

3, Hned stacat do flias a zatvarat

4, Uskladnit na chladnejsom mieste

Je to naozaj az take jednoduche, alebo ej v tom nejaky hacik?

Připojit reakci

Cider

14.8.2014 9:44

Bod 2 je problém. V tu dobu bude kvasící mošt vydatně šumět, a to i studený(vlastně burčák). Zahřátím na 85 st. Vám vypění, i když bude nádoba 3x větší než její obsah.
   Jednou z možností by bylo vzít hotové jablečné víno, smísit ho s čerstvým nebo sterilovaným moštem podle chuti a procenta alkoholu a tuto směs opět pasterizovat. Jak by to ale chutnalo, nevím.

Připojit reakci

Cider

host - xxx.xxx.217.216 (?)
14.8.2014 10:39
Dalším problémem u bodu 2. bude povaha moštu. Jako rozkvašený jablečný burčák bude obsahovat spoustu kalů a po zničení kvasinek ohřevem, schválně se vyhýbám už výrazům jako pasterizace, sterilizace a zavaření, ať se netaháme za slovíčka, to nebude cidr, ale kalná břečka. Zvlášť po delším uležení v láhvích, kdy kal a mrtvé kvasinky sedimentují, tipuji, že jejích velký prostor bude zabírat hustý kal. Další problém je, nevím proč to tady nikdo nevzpomněl, nemá být Cidr pěnivý? Něco jako sekt nebo sycené nápoje? Já popravdě napsáno nevím... Psal jsem hlavně o zastavení kvašení a vyčeření v domácích podmínkách. Jako prioritu jsem bral čistotu a jiskru a trvanlivost výsledného nápoje. Výrobu šumivého nápoje - sektu až jako další krok jsem vynechal. Tzn. Cider před podáváním prohnat nějakou sifonovou láhví, nebo ho udělat kyselejší a před podáváním do něj přidat špetku jedlé sody aby pěnil... Sekundárnímu dokvašování, tak jak by se to asi dělat mělo, vyčištěného cidru v hrubostěnných láhvích nebo tlakových nádobách jsem se taky vyhnul úmyslně. Rafael.
Připojit reakci

Cider

Georg Black (2) - xxx.xxx.38.186 (?)
14.8.2014 10:26

tohle je na výše zmiňovaném odkazu

překlad jen translátor

English cesta
Tam je další málo používanou metodou, která byla zřejmě populární v Anglii v minulosti. Jmenuje se to za studena stáčení a spoléhá na opakovaně stáčení kvasící šťávy mimo Gunge v dolní části kvasící nádoby během záchvaty velmi chladného počasí.

Jak jsem pochopil, teorie praví, že když to vystydne, kvasnice zpomaluje se plazit v jeho práci a má tendenci klesat ke dnu nádoby. Jak je připojena kvasinky se jeho živin již v této fázi, stáčení shora opustí i droždí a živin za.

Opět platí, že je to trochu nehospodárné z hlediska ztráty šťávy, ale nemáte se přidávat žádné cizí látky do šťávy a je to o něco méně plná s otázkami načasování než keeving, která má být neustále monitorovat, dokud se vytvořila Chapeau Brun.

Měli jsme docela dost úspěchů se za studena drásající proces v minulosti, čímž se získá krásnou polosuché mošt s Korečkové spoustou ovocnou chutí ze zbytkových ovocných cukrů v nápoji. Je to přístup, více podobný skutečné pivo procesu, jako fermentace nikdy zcela zastaví, takže cider udržuje sám svěží a živý s dobrým množství CO2, které udržel i.

V letošním roce, budeme se snažit, aby za studena racku všechny, ale velmi nejčasnější našich výlisků z loňského roku - Dám vám vědět, jak jsme se s tím v nejbližších týdnech!

Připojit reakci

Cider

14.8.2014 12:01

Četl jsem to. Takže to nechat trochu prokvasit a dát na nějakou dobu do chladna a několikrát stáčet...

Připojit reakci

Cider

host - xxx.xxx.29.241 (?)
15.8.2014 14:45

M.S.Jindřich Fořt, výňatek ze zprávy o studijní cestě do Normandie a Bretaně v r.1908:

...Jak již zprvu bylo řečeno, drobní rolníci nečiní s vylisovaným moštem mnoho
okolků; vylisovanou šťávu přecedí, plní do sudů, nechají v jednoduchých sudech zkvasiti.
Po bouřlivém zkvašeni přetočí mošt z kalu a pak již uvedou do konsumu.
Ve větších závodech užívá se však již i různých vymožeností novější doby. Mošt
kvasí se za přísady čistých kultur kvasnic, filtruje se tlakovými filtry, čistí se gelatýnou,
a pod.

Dle jakosti rozeznává se ve Francii »boisson« nebo »petit cidre«, »cidre« a »cidre
mcusseux«.
»Boisson« nebo »petit c.idre« jest jablečník, získaný po prvním lisování pokropením vylisovaných matolin vodou a opětným lisováním. Obsahuje 2—3% alkoholu a konsumuje se z pravidla v místě výroby ihned po zkvašení. Zřídka bývá »petit cidre« předmětem obchodu a vývozu. Jest to nápoj pracujícího lidu. Většina průmyslových závodů užívá »petit cidre« ku pálení jableč. lihoviny (eau de vie de cidre, »calvados«). Cidre obchodu má býti vyroben jen z čisté, jableč. šťávy, obsahuje obyčejně 4—5% alkoholu a vyrábí se z ovoce prostřední jakosti. Cidre pro export a pro dodávku do větších měst (Paříže) vyrábí se z vybraného ovoce, a k cidru do Paříže dováženému nesmí se vody nebo petit cidru přimíchávati, naproti tomu míchá se obyčejný cidre často s petit cidrem. V kavárnách prodává se cider obyčejně v porculánových koflíčkách. Francouzský cider jest obyčejně trochu zakalený, temnější barvy a jest velmi oblíbený, když obsahuje ještě stopy nezkvašeného cukru a kyselinu uhličitou.

Cidre mousseux jest šumivý jablečník, který se buď připravuje podobně jako víno champaňské kvašením v láhvích (cidre champagnisé nebo cidre grand mousseux), aneb jednodušším způsobem, při čemž se na úplnou čirost nápoje nečiní velké požadavky (cidre petillnnt).

Cidre petillant vyrábí se tím způsobem, že se mladý cidre kvasí velmi zvolna (buď
zasířením sudu neb přísadou 5 gr dvojsiřičitanu draselnatého pro 1 hl). Jakmile hustota kvasícího moštu klesla na 1,030 - 1.025, stáhne se mladý jablečník s přimíšením něco kalu do slabě zasířených sudů 1/4 knotu na 225 l) a, když hustota klesla na 1,012 až
1,010, stáhne se po druhé, ale tentokráte velmi opatrně, aby kaly nešly ssebou. Po třech týdnech přidá se pro 1 hl 10—12 gr taninu a nato se jablečník čistí (gelatýnou neb vyzinou). Na jaře plní se takto připravený jablečník do láhví, zazátkuje se a zátky obváží se motouzem. V krátké době na to vyvine se v láhví dosti kyseliny uhličité, takže láhev po otevření bouchne a víno šumí. Víno, takovým způsobem připravené, jest však vždy trochu zakalené.

Pro výrobu grand mousseux anebo cidre cliampagnisé, upotřebí se jen dobrého ovoce, a cidre, který není příliš zabarven, kvasí se jen výběrem čistých kultur kvasinek, a jinak manipuluje se podobně, jak bylo při výrobě vín champanských řečeno.)

Dlužno však připomenouti, že jablečník neabsorbuje tolik kyseliny uhličité, a proto jest
přísada cukru, potřebná ku docílení určitého tlaku (obyč. 5 atm.), asi o 1/6 menší.

Víno hruškové (poiré) zřídka se konsumuje samo o sobě, obyčejně mísí se s jablečnikem anebo užije se ku pálení eau de vie (Calvados).

Rafael.

Připojit reakci

Cider

host - xxx.xxx.144.6 (?)
10.6.2015 23:56
Myslím že se to celé zbytečně dramatizuje. Já mám výhodu že si vařím vlastní pivo, takže vlastnilm chlazený prostror pro kvašení i ležení. Jablečný mošt po vylisování přečerpám do otevřené spilky a zakvasím pivovarskými kvasnicemi pro spodní kvašení. Nechám vykvasit jako pivo a pak stočím do KEG sudu kde to nechám zaležet a dokvasit. Teplota kvašení je cca 10*, ležení pak 2-4* jako o piva. Cidr se krásně vyvičistí a nasytí bublinkama. Pití si nechávám na jaro/léto. Nejlíp chutná doslazený nezkvašeným moštem (zamraženým), případně naředěný perlivou vodou (možno obojí) v poměru dle aktuální chuti
Připojit reakci

Cider

host - xxx.xxx.91.178 (?)
23.4.2016 15:13

Při lisování jablek jsem jen tak na zkoušku naplnil několik petek od piva zavřel dal do bečky aby kdyby nastala exploze to nemám všude.Za dva měsíce opatrně!!otevřel. Samozřejmě je to kalné ale chuť je překvapivě dobrá a výroba jednoduchá.   

Připojit reakci

Cider

host - xxx.xxx.153.50 (?)
13.9.2018 23:29

S těmi Petkami se nám to podařilo s otcem kdysi náhodně - moštovali jsme a zbytek co se nevešel do kanystru, 2-3 petky jsm uložili k vychlazení do sklepa, že si dáme až přijedeme na zaradu za týden. No zapomněli jsme a po asi měsíci, měsíci a půl bylo kvalitní ovocné šampáno, jen to hned valilo z petky včetně usazného kalu. Jen je potřeba použít kvalitnější (silnější petku) a trochu ji pomačkatn jako když se dává do mrazáku, aby nepraskla. Jen by mě zajímalo jak oddělit kaly ze dna, když to po otevření hned valí všchno ven.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Cider2413.9.201835430
Filter na víno 16.8.2018367
Švestkové víno3331.7.201891034
Kvašení127.8.20162617
Švestkové víné - zhořklo112.8.20144171
Proč mi bouchlo domácí víno?106.7.201417713
Kvasinky, kvas925.1.201322039
Šípkové víno410.1.201316798
jak vyrobit višňové víno?224.7.201298191