Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   
Velkoobchod s ovocem a zeleninou. Čerstvost, kvalita, rychlé doručení.
Připravte si ty největší dobroty na kvalitních grilech Weber.

Uzení > Uzeni bucek

Uzeni bucek

Miloš Vysloužil (428) - xxx.xxx.92.38 (?)
10.1.2017 22:56

Velký rozdíl v tom asi nebude, resp. tím menší, čím déle bude maso ležet v láku. Nasolení 2-3 dny nasucho patrně urychlí průnik soli do masa a taky z něj odvede přebytečnou vodu (možná proto ta menší šťavnatost). Já solení nasucho nahrazuji nástřikem. V zimě pak nástzřik doplním naložením do 2%ního láku, v létě rovnou udím.
   Koření je možné v slaném roztoku povařit. Já ale kromě česneku žádné koření na maso nedávám, chuť uzeného masa je optimálně vyladěná i bez něj. Víc kazit se lák s kořením nebude, nemá proč.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Partnerem sekce je Weber - zahradní grily
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Nejsem odborník před maso, ale myslím, že je..., Miloš Vysloužil, 12.1.2017
Například při  80 °C je koncentrace kys..., host, 12.1.2017
a skusal ste uz niekedy 6 tyzdnove nalozenie..., host, 12.1.2017
Souhlas, myslím taky, že aroma koření se pří..., host, 12.1.2017
Velký rozdíl v tom asi nebude, resp. tím men..., Miloš Vysloužil, 10.1.2017

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.4.146 (?)
22.11.2016 16:59, počet návštěv: 19517
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Chtel bych se zeptat proc se da nektery bucek skoro namazat a nektery je tuhy je to teplotou uzeni?

Připojit reakci   

Uzeni bucek

Miloš Vysloužil (428) - xxx.xxx.67.66 (?)
22.11.2016 17:07
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Teplotou uzení, délkou uzení, dobou naložení, způsobem naložení (nasucho x v láku).

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.78.70 (?)
22.11.2016 17:55

Po zkušenostech kupuji bůčky nízké hmotnosti (vcelku) do šesti kg.Při stejném naložení i uzení jsou bůčky s vyšší hmotností vždycky tužší.

Připojit reakci

Uzeni bucek

24.11.2016 8:44

Při stejném naložení i uzení jsou bůčky s vyšší hmotností vždycky tuhší.

Je to logické, že menší kusy masa se proleží a proudí dřív než ty velké.  Bohužel vysoké bůčky se už skoro nedají koupit, slanina z nich byla nenahraditelná. Bůček běžně prodávaný, 3 cm vysoký, když se zbaví kůže a žeber, to je o něčem jiném.

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.168.31 (?)
24.11.2016 20:21

dnes som nalozil 10kil bočika zamerne kusy asi o vahe 700 gramov skor to presolim a pri rovnakom udeni to bude viac pachnut dymom ako dvojkilove kusy naco su vam velke kusiska kedysi som skusal aj take ale radsej mam tu prvu variantu, viktor

Připojit reakci

Uzeni bucek

25.11.2016 6:39

Nejde o to, kolik kilo má kus, ale jak vysoký bůček je. Ty placaté jsou sice libovější, ale není to ono.

Připojit reakci

Uzeni bucek

25.11.2016 17:23

miloši ja kozu nechavam davam prec len kosti riziko zasmradnutia este nikdy som na bokovine nedaval kozu prec pride mi to aj esteticky akesi ine ale tak kazdy ma ten svoj recept a postup, viktor

Připojit reakci

Uzeni bucek

Miloš Vysloužil (428) - xxx.xxx.236.1 (?)
25.11.2016 18:27

Ano, kůži lze ponechat. Já bůčky udím bez kůže proto, že uzenou kůži vyhazujem, kdežto vařenou použijem do tlačenky, huspeniny aj. Bez kůže se taky uzené líp krájí.

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.45.254 (?)
25.11.2016 22:28

Ale taková odříznutá vyuzená kůže dá třeba zelňačce ten správný šmak.

Připojit reakci

Uzeni bucek

29.11.2016 11:49

bokovinu nasolujem 10kil masa 5 litrov vody+0.5kg soli(z toho 200g rychlosol)doba nalozenia 14-21dni teplota 4-8 stupne nad nulou, bokovina mi pride akurat slana, chcel by som nalozit krkovicu ale dat soli len 2 percenta z hmotnosti masa a nalevu teda 10kil krkovice+5litrov vody+300g soli, nezkazi sa to pri tak slabej koncentracii?aka je tam hranicna teplota pri nasoleni?pri tak nizkej koncentracii si myslim ze zakladna podmienka doby trvania celeho nalozenie musi byt konstantna na 2-3 stupne maximalne nad nulou akekolvek presiahnutie tejto teploty i kratkodobo asi sposobi zvrhnutie laku, co si myslite?viktor

Připojit reakci

Uzeni bucek

29.11.2016 22:28

Nemyslím si. Celý život nasoluji maso stejně. Váha masa+ 2% soli,  pak zalít lákem: váha vody + taky 2% soli.  Když nakládám na delší dobu, vodu převařuji, pokud jen na 1-2 dny nastříknuté maso, pak nepřevařuji. Lák se nezvrhne. Někdy se stalo, že se začal mírně kalit (když se oteplilo nebo maso nebylo čerstvé), tak jsem ho vylil, maso omyl a nahradil lák čistým. Při doporučených koncentracích mi totiž maso přišlo příliš slané.

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.9.135 (?)
30.11.2016 18:31

Nastříknuté maso je v láku? Nastřikuje se taky 2%?

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.111.8 (?)
1.12.2016 8:54

Nastříknuté maso není nutné zalévat lákem.Já nastřikuji 24% solným roztokem.Na kilo masa 1dcl roztoku.Nastříknu, dám do nádoby, zatížím.V lednici je maso 1-2dny při teplotě 3-5C.Vyndám, rozvlažím v teplé vodě 80C,45min.nechám okapat, osuším a vkládám do dobře vysušené a vyhřáté udírny.rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.9.135 (?)
1.12.2016 9:06

Pánové, odpusťte, ale 20% a 2% je sakra rozdíl. Neujednotili byste se na nějakým kompromisu? Nebo nepoužívejme procenta a pišme gramy/litr. Přece jen procenta občas matou, jakkoliv vás nepodceňuju. Rýpám se v tom, protože to chci někdy koncem zimy nástřikem zkusit, ještě jsem to nedělal.

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.111.8 (?)
1.12.2016 11:10

24% solný roztok je 240g soli na litr vody.1 dcl tohoto roztoku na kilový kus masa.Každé 2-3cm maso napíchnout.rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

Uzeni bucek

1.12.2016 14:36

nastrekovacia suprava na maso 2ihly 100ml, cena 16.20eur, uz by malen zaujimalo ci niekto porovnal doma klasicke nasolenie krkovice a nasolenie striekačkou ci je vo finalnom produkte podstatny rozdiel ak nie nasolenie striekackou setri cas a riziko zasmradnutia len ma zaujima struktura a farba a chut masa pri takomto nasoleni udime klasicky akoby bola nasolena krkovica povedzme 21 dni v slanom naleve, viktor

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.111.8 (?)
1.12.2016 16:02

Maso nastřikuji marinovací jehlou, má dva velké otvory.

Nastřikuji kuře, vepřová kolena, bůček,krkovici.Nastřikuji i maso na domácí šunku z jednoho kusu masa.Není uzená, dělaná v šukovaru.Dříve jsem maso dával do láku na 6-8 týdnů podle velikosti a druhu masa.Pak jsem začal maso nastřikovat a již nedělám maso jinak.Maso nezabere na tak dlouhou dobu místo v lednici (1-2 dny),na tak krátkou dobu se nemusí solný roztok převařovat.Na chuti a barvě nevidím větší rozdíl.rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

Uzeni bucek

1.12.2016 17:02

Co je lepsie, prva ci druha varianta? viktor

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.111.8 (?)
2.12.2016 8:55

Mám první variantu.Je to pevnější materiál, jehla a píst je šroubovací a lépe se drží mezi prsty.rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

Uzeni bucek

Miloš Vysloužil (428) - xxx.xxx.236.1 (?)
2.12.2016 10:04

Já mám variantu druhou, protože ji mám už skoro 20 let - je to obyčejná lékařská Janettova stříkačka s punkční jehlou. V té době se ještě nastřikovací soupravy neprodávaly. Předpokládám, že varianta přímo určená na maso bude lepší, ale mně ta žanetka zatím stačí.
Pro pána, který nemá jasno v procentech - lák, kterým se zalévá maso má 10x nižší koncentraci, než ten, kterým se nastřikuje.
   Když srovnám obě masa, tak jistý rozdíl tam je. Při měsíčním naložení v láku je maso měkší a zcela pravidelně probarvené. U nástřiku nelze zaručit rovnoměrné prosolení, proto se hodí (i když nutné to není) nechat nastříknuté maso 2-3 dny odstát, aby se sůl rozprostřela rovnoměrně. V zimě proto nakládám, v létě - nemám tak chladnou místnost, kde by mohlo maso tak dlouho ležet - nastřikuju. Nastřikování bůčků je problém, prfotože do tuhého tuku jde lák blbě.

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.111.8 (?)
2.12.2016 13:22

Ono je to ve finále jedno čím se maso nastříkne, jestli Vaší stříkačkou nebo tou mou.Ještě když jsem ji neměl tak jsem maso nastřikoval obyčejnou stříkačkou z lékárny.Jen se musí dát velká jehla, malá se ucpává, šlo to také.Ta co jsem koupil je lepší, v žádném případě se neucpe, jehla má dva velké otvory pro lepší nastříknutí.

S lákem a nástřikem máte pravdu, koncentrace soli je rozdílná.

Mezi masem nastříknutým a masem v láku zas tak velký rozdíl opravdu nevidím.Samozřejmě když jsem měl bůček v láku 6 týdnů, tak se po vyuzení dal skoro mazat na chleba.Nástřikem tak moc měkké (mazací) není.Je pro mne akorát.Někdy je lepší když maso není zas tak moc měkké.Včera jsem nastříknul 12kg bůčků a zítra udím.Dva dny nastříknuté stačí, když se nechá 3-4 dny tak to vůbec není naškodu.Probarvit se stihne i za 2dny.rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

Uzeni bucek

Tomáš (18) - xxx.xxx.41.194 (?)
2.12.2016 18:40

Ahoj všem, dnes jsem nasolil asi 14kg bůčku na sucho.Mám dotaz ohledně láku kdy nejlépe spíše po jaké době zalít.Nasolení na sucho jsem provedl tak že jsem nařezal kousky bůčku asi 800g-1200g.Pečlivě jsem vše vážil a použil jsem na 1kg masa 18g-20g soli praganda+sůl poměr 1:3.Tak se chci zeptat zda to není moc nebo malo.Chtěl bych použít kombinované naložení nasucho+lák.Poměr 1,8-2,0% solící směs na sucho a do láku 2,5%solící směs.Má představa je taková: maso nechat tak 1-3 dny naložené na sucho a poté zalít lakem na 3 týdny.Maso je uložené v kameninové nádobě která je uložená v lednici, teplota 3-5 stupnů.To by asi bylo vše co se týka naloženi.

Tak otázky zní 1.nasolení množství soli.  2.otazka ohledně láku.  3.teplota v lednici. 4.Délka naložení,

Ted samotné udění má představa je taková po naložení masa maso opláchnout v teplé vodě poté maso rozvlažit v teplé vodě cca 70-80 stupnu asi 30-45 min, nechat okapat popřípadě důkladně osušit a vložit do vyhřáté udírny.Udírnu bych předem vyhřál aby se vysušila, asi 1-2 hodiny na 80 stupnů než bych vložil maso.Má představa je taková udit tak 6-8hod teplota 60-75stupnů poté bych chtěl maso dovařit 70-80stupnů 30min a poté dati zpet do udírny na douzení 2-3 hod.Teplota o malinko vyšší 65-80 stupnů.Samozřejmě budu udit olše buk vše bez kůry pilyny vlhčené.

Tímto žádám všechny o zkušenosti popřípadě připomínky na můj postup co je dobře a co špatně.Díky všem za reakce a rady.          

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.111.8 (?)
2.12.2016 19:25

/Maso cca 1kg kusy krkovička, plec,bůček (bez kosti) jsem nakládal na 2-3 dny nasucho.Na kilo masa 20-22g soli.Sůl pořádně vetřít do masa a narovnat těsně k sobě do nádoby, překryji plastovým prkénkem a zatížím žulovou kostkou.Po této době maso vyndám z nádoby (maso neoplachuji) kterou vypláchnu.Naleji do ní převařený a dobře vychlazený lák (na litr vody 50-60g soli).Do láku začnu rovnat maso mezi které dávám na plátky nakrájený česnek (20-30g na kilo).Některý vyplave na hladinu ale nevadí to.Maso musí být celé ponořené.Zatížím, vytlačím vzduch a dám do lednice ve které je 3-5C.Jednou za týden maso přeložím spodní kusy nahoru vrchní dolů.Mám naložené 4-6 týdnů podle druhu a velikosti masa.Dobře naložené maso má po celém řezu stejnou barvu.Když je maso naložené dám ho rozvlažit do vody teplé cca 80C na 45min.Prohřeje se bílkovina a do masa lépe prostupuje kouř.Maso vyndám, nechám okapat, osuším utěrkou a vkládám do dobře vysušené vyhřáté udírny na 45min při 80C.Maso se ještě dosuší a zatáhne se.Pak teplotu stáhnu na 60-70C a udím 8-10hod.Někdo topí dřevem s kůrou asi v tom moc velký rozdíl není.Já mám tak vysušený buk že z něj kůra odpadává skoro sama.Ke konci uzení pár větviček jalovce na vůni.Udírna musí být opravdu úplně vysušená, žádná vlhkost.Nevím proč maso dovařovat a pak opět douzovat.Budete udit 6-8 hod a po dovaření další 2-3hod.Maso bude za tuhle dobu hotové bez nějakého dovařování mezi uzením.Uzení zdar rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

Uzeni bucek

2.12.2016 20:14

cele dobre akurat nespominate povod masa nizka koncentracia soli si vyzaduje dodrzat konstantnu teplotu laku 2-4 stupne staci kazdy den zobrat nalyzicu ci je ciry a ochutnat

Připojit reakci

Uzeni bucek

3.12.2016 7:44
Maso je čerstvé od řezníka.Těsně co mu přivezli celé půlky.Vykostil celý boček.Tak že to není to co mají v chladaku a nasvicene.Když to maji nasvicene maso vypada krásně ale doma kdyz sese na to clovek podiva tak toi je hnus.Myslite ze ta koncetracese te soli je mala?Na kolik bych ji mel zednout myslim do tohošatny laku.Dik za reakci
Připojit reakci

Uzeni bucek

Stanislav Skala (1) - xxx.xxx.23.7 (?)
3.12.2016 7:59

Ahoj.Prosim o radu.  mate nekdo zkusenosti s kulerem.Mohu maso pred vlozenim do udirny natrit kulerem a tim dosahnout tmave barvy masa.Nebo mate nekdo svoji osvedcenou vychytavku. Dekuji za vase odpovedi.

Připojit reakci

Uzeni bucek

3.12.2016 11:12

Koncentracia soli nieje mala, chcel som vam len povedat ze vacsia koncentracia soli viac konzervuje lak a maso a je menej nachylny na zvrhnutie, avsak maso je logicky viac slane, zalezi aj na chuti konzumenta, vas postup je spravny a koncntracia v pohode dodrzat hygienu teplotu a kontrolu laku a masa kazdy den keby sa zacal lak kalit tak ho vymente alebo maso vrazte do udiarne

Připojit reakci

Uzeni bucek

3.12.2016 15:05
Aha.Dekuji.Ale ještě jednu radu bych potreboval.Lak jsem dnes pripravil takto 7litru vody 210g solici smes.Dnes jsem meril teplotu v ledničce a je tam 1 stupen(stara lednice spise mrazi).Bude stacit takto pripraveny lak?Dekuji za reakci.
Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.114.253 (?)
3.12.2016 16:17

Stando, natírat maso můžeš, ale uzením se vylučuje tuk a barva odchází. Musíš často otvírat udírnu a přetírat a to není moc dobré. Stačí že se obarví dýmem. Můžeš maso natřít před koncem uzení, třeba někteří natírají vajíčkem, mletou parikou, pepřem,něco je uvedeno v sekci A až Z o uzení.

Připojit reakci

Uzeni bucek

3.12.2016 17:00

takze to vychadza ze lak je na 3 percenta to je akurat cim nizsia teplota tym by mal byt pomalsi prechod soli do masa ja mam teraz maso v drevennej pristavbe za domom a teplotu mi ukazuje 4 stupne nad nulou, drzte teplotu od 1 do 4 nad nulou nic tym nepokazite, zdar udeniu

Připojit reakci

Uzeni bucek

4.12.2016 7:55
Děkuji za reakci a rady.Uvidim co z toho vznikne.Chci se zeptat klobasky také děláte zda ano bylo by možné podělit se s postupem?Diky
Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.9.135 (?)
4.12.2016 8:55

Podívejte se na Zahradu, budete to číst týden. Stejně by se to akorát opakovalo.

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.111.8 (?)
4.12.2016 9:09

Libové maso, hovězí,kon'ské, kýta atd.semelu na šajbě č.10mm.Tlusté bůček na šajbě č.8mm.Koření dávám na kilo masa 22g soli,1g moučkového cukru,2-3g pepře,1-1,5g ml.kmínu,0,4g majoránky.Česnek 6g, ale ten přidávám až do spojky (prátu).Každé maso (libové, tučné) dám zvlášt do nádoby a ke každému přidám polovinu koření.Propracuji a dám do plast.nádob tak aby v něm bylo co nejméně vzduchu.Uložím do lednice (3-5C) a nechám v ní na 3-5 dní.Po této době vyndám libové maso a 1/3 semelu 2x na šajbě č.2mm a přidávám ten česnek.Takto semleté maso dám do robota a přidám ledovou vodu, která je polovina objemu semletého masa.V robotu se maso s vodou propracovává cca 30-40min.než se spojí voda s tukem.Vznikne lepivá hmota spojka (prát).Takto vyrobený prát dám do zbytku libového masa a pořádně do sebe zapracuji.Na konec přidám tučné maso a jemně vpracuji k libovému masu.Narážím do vepřových sdíraných střev.Každou klobásku párkrát propíchnu jehlou.Dám na hůlky a nechám přes noc v chladnější místnosti.Ráno vkládám do dobře vysušené a vyhřáté udírny na 45min.při 80C a pak na 60-70C na 4-6hod.Topím bukem a ke konci přidám pár větviček jalovce na vůni.At' se daří, uzení zdar rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.111.8 (?)
4.12.2016 9:18

Bůček ve čtvrtek nastříknutý a včera vyuzený.rpstylle@seznam.cz

Obrázky:

Připojit reakci

Uzeni bucek

4.12.2016 19:14

Tak dnes po 3 dnech suchého nasolení zalito lakem s kořením /bobkový list, jalovec, nové koření/ ted jen vyčkat do 23.12 a modlit se aby se nezvrhl lak.

Obrázky:

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.9.135 (?)
5.12.2016 15:27

Choďte to co tři dny očenichávat. Pokud jste neuděal hrubou chybu a nevyleze nějak dramaticky teplota, nic se nestane. Nehrabejte se v tom furt, v polovině doby to přeložte, lák nechte stejný, když mu nic nebude. Při uzení si přivstaňte, trvá to dlouho a den je krátký. Nepřežeňe teplotu. Při uzení se nedá nic moc jiného dělat, pokud topíte ručně, musí se to pořád kontrolovat. Ať vám šmakuje.

Připojit reakci

Uzeni bucek

5.12.2016 15:31
Teplota by neměla kolisat mam to v lednici teplotu 1-4 stupně.
Připojit reakci

Uzeni bucek

5.12.2016 16:34

Pak jsou obavy zbytečné. Pokud jste vodu se solí a kořením svařil, pak do lednice nemusíte nakukovat vůbec - nebo jen pro to přeložení masa.

Připojit reakci

Uzeni bucek

5.12.2016 18:39
Ano vodu jsem prevaril i s kořením 30 minut.Ano preloziti bych chtel tak po sedmem dni nalozeni a pak ještě jednou po ctrnacti dnech.
Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.167.98 (?)
5.12.2016 23:15

Dobrý den.Včera jsem naložil 7 KG bučku... a použil jsem na to 1kg klasické soli.
Mam v planu to naložit takhle:

buček jsem potřel česnekem a obalil soli (jako řízek) a necham to 1 den naloženéPo 24 hodinach bude v naloženém mase štáva co maso pustilo, Tak se chcci zeptat jestli tu štávu mam vylít, a zalít převařeným lakem, nebo to mam tu štávu nechat a přilit jenom ten lak?? Předem děkuji za odpověd

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.9.135 (?)
6.12.2016 8:17

Tipuju, že to bude moc slané. Všeobecně se doporučuje aso 20 g soli na 1 kg masa, vy jste dal asi 7 x víc. Šťáva z masa se nevylévá (u nás).

Připojit reakci

Uzeni bucek

Miloš Vysloužil (428) - xxx.xxx.11.55 (?)
6.12.2016 10:44

Maso i se šťávou, kterou pustilo, bych co nejdřív zalil 30 - 40 litry převařené vychlazené vody.

Připojit reakci

Uzeni bucek

6.12.2016 11:51

chapem pan miloš že vasa rada je dobra a cielena k znizeniu koncentracii soli ale tak na 7kg masa 40litrov vody to som este nevidel na to uz treba nejaky mensi sudok hrniec asi nestaci, viktor

Připojit reakci

Uzeni bucek

6.12.2016 12:01

rano som pozeral teplotu kde mam maso a bolo -6 stupnov celzia teraz neviem ci tam este prebieha difuzia soli do masa ci sa to uplne zastavi ale nechce sa mi furt behat s hrncom že na noc do garaže kde mam teplejsie a cez den do kôlne kde je chladnejsie

Připojit reakci

Uzeni bucek

6.12.2016 12:16

Prave že to smale nebude.., maso jsi veme co potřebuje, už jsem to zkoušel před dvema lety, ale prave jsi nemužu vzpomenout jestli jsem tu štávu vyléval nebo ne...  :-(

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.9.135 (?)
6.12.2016 18:15

No nevím, proti gustu... Maso hodně slané bude zcela jistě, že by se samo o sobě nasolilo jak má, to jaksi neumí. Ale když vám to chutná...

Připojit reakci

Uzeni bucek

6.12.2016 18:36

jak to vyudím tak napíšu jak to dopadlo... Ale pokud to bude slané, tak jsem mel tu štávu vylít :-) Ja ji tam nakonec nechal :-)  Takže uvidíme...

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.9.135 (?)
6.12.2016 22:21

Je možné, že používáte nějaký svůj speciální postup solení. Pak ale nehledejte pomoc tady, když jste zapomněl, jak jste to minule dělal. Diskutující to nevědí, pod ruce vám nekoukali. Obvykle se diskutují jen obecně známé postupy. Z toho taky vychází moje i jiné rady.

Připojit reakci

Uzeni bucek

6.12.2016 22:26

Pokud se maso nepřesolí (obávám se že ano) pak bude osmoticky pořádně vysušené, bez šťávy. Výhodou solení nástřikem je m.j. to, že šťávu z masa neodvádí, nýbrž dodává.

Připojit reakci

Uzeni bucek

21.12.2016 12:29
Tak jak dopadlo to masíčko? Jestli jste to solil 7 kg masa na kilo soli tak jste to maso musel nechat ležet v té soli nebo obalit jak řízek a zbytek soli nechal, ale pak vám sůl zůstala a je to maso v pořádku, protože když vtírám podle receptu 15-25 g soli na kilo masa, tak víc soli ani vetřít nejde, zbytek soli přihodím k masu. Pak to zaliji převařenou vychladlou vodou a je to...
Připojit reakci

Uzeni bucek

21.12.2016 17:51

Ahoj všem, dnes jsem testnul a rozřízl jsem bůček abych zjistil jak je na tom, zdá se mi že by to mohlo býti dobré, v pátek chci udit.tak prosím o reakci zda je dostatečně naloženo.Díky za reakci.

Obrázky:

Připojit reakci

Uzeni bucek

21.12.2016 19:03
Podle fota vám nikdo nepomůže.Doba naložení a kolik soli na kg masa...
Připojit reakci

Uzeni bucek

21.12.2016 19:39

nasolení na sucho jsem pouzil 22g na kilo, na lak 7litru 280g solici smesi, doba nalozeni dnes je to 22dní

Připojit reakci

Uzeni bucek

21.12.2016 20:18

Já to maso, nasolené 2 hmotnostními procenty soli zalévám taky převařenou vodou - rovněž se 2 procenty soli.  Předpokládám, že tak vznikne jakýsi rovnovážný systém, kde lák masu žádnou sůl neodebere ani navíc nedodá.

Připojit reakci

Uzeni bucek

10.1.2017 17:59

v com je zasadny rozdiem pri kombinovanom soleni najprv nasucho a potom lak alebo rovno maso do laku, mne maso z laku bez predosleho nasolenia nasucho prislo viac stavnate a este otazka ked prevarate vodu na lak nieje uz lepsie tam vyvarit aj koreniny?nebude to maso v takom naleve viac vonave?len ci nebude mat taky nalev tendenciu sa skor kazit?diki za odpovede

Připojit reakci

Uzeni bucek

10.1.2017 22:56

Velký rozdíl v tom asi nebude, resp. tím menší, čím déle bude maso ležet v láku. Nasolení 2-3 dny nasucho patrně urychlí průnik soli do masa a taky z něj odvede přebytečnou vodu (možná proto ta menší šťavnatost). Já solení nasucho nahrazuji nástřikem. V zimě pak nástzřik doplním naložením do 2%ního láku, v létě rovnou udím.
   Koření je možné v slaném roztoku povařit. Já ale kromě česneku žádné koření na maso nedávám, chuť uzeného masa je optimálně vyladěná i bez něj. Víc kazit se lák s kořením nebude, nemá proč.

Připojit reakci

Uzeni bucek

host - xxx.xxx.9.135 (?)
12.1.2017 8:30

Souhlas, myslím taky, že aroma koření se příliš neuplatní, musel by to být opravdu silný vývar. Druhak je pravda o té chuti. Špek se dá následně obalit v paprice, nebo v pepři.

Připojit reakci

Uzeni bucek

12.1.2017 15:37

Například při  80 °C je koncentrace kyslíku v čisté vodě přibližně 2,6krát menší než při 0°C. Při 100 °C je asi třikrát menší. Pokud by voda před zahříváním byla kyslíkem nasycena, tak jeho obsah bude s rostoucí teplotou jenom klesat, a jeho koncentrace po dosažení bodu varu se pak dál  měnit nebude, bez ohledu na to, jak dlouhou budeme dál vařit. Naopak, jak pak bude voda chladnout, tak v ní obsah kyslíku bude zase narůstat.

Zdroj

Připojit reakci

Uzeni bucek

12.1.2017 12:07

a skusal ste uz niekedy 6 tyzdnove nalozenie masa?mne ani po 5 tyzdnoch maso nezkrehlo tak aby som nemusel pri udeni dvihnut teplotu kedze bolo stale tvrde a huževnate, z toho som jeleň ked tu niekto napiše že po 6 tyzdnoch v naleve ma maso makke zeby ho rovno mohol jest z nalevu, nechapem kde robim chybu ze mne to nevyšlo, ini zase tvrdia ze maso tak ani nemože zmaknut no i mne to tak vychadza z osobnej skusenosti...

Připojit reakci

Uzeni bucek

12.1.2017 18:39

Nejsem odborník před maso, ale myslím, že je to o teplotě. Když bude maso naložené v tuhé zimě a lák bude mít kolem nuly, ke změknutí dojde pozdě nebo vůbec. V teplotách kolem 4-6 stupňů ty měknoucí propcesy proběhnou. Ovšem s rizikem, že mohou proběhnout i procesy kazící. Samozřejmě záleží i na stáří masa, druhu soli, atd.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Uzení masa3126.3.201776924
A až Z o uzení17019.3.2017352523
Prvni moje uzeni2111.3.20172835
Drobící se se uzené maso47.3.2017513
Uzení masa studeným kouřem25.3.2017523
Dmácí uzený sýr4126.2.2017174021
Generátor kouře824.2.201710850
Ubytek vahy po vyuzeni klobas1119.2.20172998
Problémy s plechovou udírnou 410.2.20171544