Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   
Velkoobchod s ovocem a zeleninou. Čerstvost, kvalita, rychlé doručení.

Uzení > Problémy s plechovou udírnou

Problémy s plechovou udírnou

host - xxx.xxx.250.122 (?)
16.1.2018 10:10

Vsimnete si ze problemy s udirnou jsou vzdycky tam kde neni komin. Neni komin, neni tah. jestli udirnu, tak udirnu s poradnym kominem.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Partnerem sekce je Weber - zahradní grily
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Dobry den. Mozno moj prispevok ni..., bolimur, 5.11.2018
Myslím tím samotné kosti. Je na nich opravdu..., host, 16.3.2018
Co myslíte vepřovým krkem? Krkovici s kostí?..., vyslouzil, 16.3.2018
Zdravím a obracím se opět s dotazem na zdejš..., host, 15.3.2018
Klidně to pište sem, i když myslíté, že jsou..., vyslouzil, 23.2.2018

dobeš (1) - xxx.xxx.74.151 (?)
5.2.2017 20:15, počet návštěv: 23719
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu, nejlépe majitele plechových udíren.

Dlouhá léta jsme udili ve zděné udírně u sousedů, ale chtěli jsme svou a zvítězila varianta koupené plechové udírny jednoplášťové.
Ve zděné udírně jsme měli pokaždé výborný výsledek, maso krásně vyuzené, krásná, zlatavá barva, skvělá chuť a vůně.
V plechové se ale nemůžeme chytnout, pětadvacetileté zkušenosti se zděnou udírnou jsou zde k ničemu.

Včera jsme od podzimu dělali již třetí pokus, dopadl určitě nejlépe, ale ani zdaleka se to nepřibližuje výsledkům ze zděné udírny, Maso (bůček) je velmi tmavé, po povrchu okoralé a má hodně kouřovou chuť, až moc, jestli mně rozumíte.
Postup jsme dodrželi (předehřátí udírny, rozvlažení a osušení masa), samozřejmě suché bukové a dubové dřevo bez kůry. Topeniště jsme neškrtili. Teplotu jsme drželi v rozmezí cca 60-75 stupňů, jako vždy. Doba uzení byla cca 10 hodin, také stejně, jako dřív ve zděné.
Uvnitř je maso výborné, jeho přípravu máme za ty roky vychytanou, ale ten povrch…
Dá se vůbec v plechové udírně nějak slušně vyudit šrůtky bůčku (kýty) o váze cca 1- 1.5kg, nebo je to opravdu jen na takové letní „přiuzování“ kabanosu a podobně?

Díky za konstruktivní odpovědi a rady.

Obrázky:
Udírna
Udírna
Po zateplení
Po zateplení
Ze zděné
Ze zděné
Z plechové
Z plechové
Připojit reakci   

vyslouzil (546) - xxx.xxx.67.66 (?)
7.2.2017 17:15
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Řekl bych, že Vám udírna trochu dehtuje. Soudím podle Vašeho popisu, že maso má příliš kouřovou chuť napovrchu, kdežto uvnitř je dobré. Čím to je a jak to odstranit, přesně nevím, možná hraje roli ochlazování plechového uzáku. Stává se to totiž obvykle jen když je venku zima.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.31 (?)
9.2.2017 13:03

Udim v starej plechovej udiarni najlepsie vysledky dosahujem ked je okolna teplota tak 10 stupnov nad nulou povedal by som ze velmi dobre sa udi skusal som uz aj pri minusovych teplotach ale nejde to veru dym sa ochladzuje aj maso dechtuje to, nedobre.sused udil v takej istej udiarni pri -15st.maso kysle a cerne ale podla neho dobre a ze ked si chlapi v lese vypiju zjedia vsetko a este to maso bolo aj tvrde zeby vas na druhy den boleli zuby taky clovek vas presvedci ze to ide aj v zime v plechači ale vysledok žalostny... v zime treba do murovanej udiarne inak niesu vysledky dobre neda sa udrzat v plechaci teplota, viktor

Připojit reakci

host - xxx.xxx.111.8 (?)
10.2.2017 11:42

Udírnu vydřevte i zevnitř a tepelně zaizolujte kouřovod aby se neochlazoval.Mělo by být po problému.rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.84.71 (?)
16.1.2018 7:59

Dobrý den, chtěl bych koupit stejnou udírnu jako máte vy.

Jaké sní máte zkušenosti?

Připojit reakci

16.1.2018 10:10

Vsimnete si ze problemy s udirnou jsou vzdycky tam kde neni komin. Neni komin, neni tah. jestli udirnu, tak udirnu s poradnym kominem.

Připojit reakci

j3david (15) - xxx.xxx.68.37 (?)
18.1.2018 5:22

Je to stoprocentně tepelným režimem udírny. Zděná udírna má velkou akumulaci tepla. Musíte ji nejdříve "roztopit"... tedy zahřát. Ono zahřát zděnou udírnu v zimě kdy jsou vyzdívky studené i pod nulou dá trochu práce a vezme to čas. Ale výhodou je, že když už vyzdívka energii "nasaje" zase ji hned tak neztratí. A když je teplota stěn těch 60 - 70 stupňů, je to určitě nad rosným bodem kdy se vlhkost v kouři sráží. A když se vlhkost sráží, "bere s sebou" i dehet. Když se nesráží - vyletí komínem ven i s dehtem. Kdežto plechová udírna (zejména v zimě) má vždy stěny chladnější než je její obsah, takže riziko kondenzace je stále přítomno a záleží už jenom na detailech které neuhlídáte a kondenzace nastane. To že vám teploběr ukazuje 70 st.C nic moc neznamená. Jde o jenom jeden bod v prostoru a v nějaké vzdálenosti od chladné stěny. Rozvlažení masa taky nemusí být dostatečně účinné protože maso má tu teplotu dostatečnou jenom na začátku, později se teplota vyrovná s okolím a začne to na něm kondenzovat taky. Všimněte si, že maso "zčerná" až později, zpočátku je pěkné. Nicméně v plechové udírně se kvalitně udit dá. Ne ovšem v zimě a v jednoplášťové. Ta jednoplášťová je riskantní vždy a s jistotou se opravdu hodí jenom na párky v létě na pouti. Lze ovšem relativně snadno upravit jejím zaizolováním. Isolovat zevnitř nemá smysl. Nechte tam plechový povrch, navíc dřevo vevnitř je jednak hořlavé a časem může (!) být i nehygienické. Navíc vám ubírá i užitečný prostor. Obložte to dřevem zvenku, když pod dřevo dáte asi tam 2 cm minerální vaty (i více - neškodí), budete spokojen. Navíc to má výhodu, že na rozdíl od zděné udírny nemusíte nějak dlouho "předehřívat" protože akumulace je zde minimální. Kouřovod zaisolujte taky a komín s dobrým odtahem je nutností.

Připojit reakci

vyslouzil (546) - xxx.xxx.11.5 (?)
18.1.2018 13:48

Je to tak. Na druhé straně, když zaizolujete zvenku udírnu dřevem, pak mi není jasné, k čemu tam bude dobrý ten plech uvnitř.
   Jinými slovy - chcete-li udit v zimě, buď umístěte plechovou udírnu dotepla do interiéru s odvodem do komína nebo si venku postavte zaizolovanou dřevěnou (zděnou).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.161.55 (?)
25.1.2018 20:29

Dobrý den, máme také plechovou dvouplášťovou udírnu jen krátce, ale máme podobné problémy s uzením. Ještě se nám nepodařilo maso nebo klobásy vyudit do zlatova. teplotu hlídáme i vysušení udírny před uzením, ale maso které udíme podle rad na stránkách skoro vždy zčerná a je vysušené. No nic bojujeme. Teď mám naložené bůčky v soli a česneku.Asi kilové kusy, ale dlouhé. Nevím co to udělá v udírně. Nebude lepší je rozpůlit na 2 kusy? No ale jak dlouho pak udit půlkilové kusy aby se nevysušily?Díky jsme začátečníci a učíme se.Pavel

Připojit reakci

vyslouzil (546) - xxx.xxx.236.1 (?)
25.1.2018 21:42

Dlouhé kusy bůčku se udí stejně dlouho jako krátké. Záleží na jejich výšce (tloušťce). Zčernání masa může být způsobeno připečením vysokou teplotou, kondenzací sazí či dehtu - např. vloženým studeným masem, špatným tahem, nesprávným hořením, atd. Nelze říci jednoznačně délku uzení, když ani neznáme teplotu.

Připojit reakci

26.1.2018 11:14

Díky za reakci. No teplotu jsem držel mezi 60-70 stupni.Nějakých 5 hodin. Máme topeniště přímo v udírně dole. Nad ním je ochranný plech, aby oheň nesálal přímo na maso. tah je dobrý-spodní sání i vrchní komínek zcela otevřený. Proto ten dodat ohledně dlouhých šrůtků bučku. Aby nevisely hodně hluboko k topeništi. Už zvažuju je rozpůlit, ale zase mám strach z vysušení. Bylo by řešení zkrátit dobu uzení? No co se týká teploty masa, tak je fakt, že před vložením do udírny ho nijak nenamáčím, ikdyž jsou i názory máčet v horké vodě. Věším přímo z lednice, což je asi taky špatně.Díky za postřehy Pavel

Připojit reakci

26.1.2018 11:28

Vrchni kominek? Muj vrchni kominek ma 3 metry, jak je na tom ten vas? Asi to bude tim, ze mi kominek navrhl kominik. Jestli mate nejaky pidi kominek, tak se nedivte ze je maso zadehtovane.

Obrázky:

Připojit reakci

26.1.2018 12:09

Není to klasický komín. Koupili jsme plechovou udírnu jako celek. A nahoře je pouze otvor odkud vychází kouř. Dá se regulovat klapkou. Nic víc jako příslušenství k tomu výrobce nenabízel. Tudíž by to mělo fungovat. Ale jak jsem psal tah je dobrý. Posílám fotku naší udírny.

Obrázky:

Připojit reakci

26.1.2018 12:21

Jak myslite podle mne dela tah komin. Neni komin, neni tah.Neni tah, je zacouzene maso.  Ze to vyrabi nejaka firma neznamena, ze to funguje. Me delala profi firma solarni kolektory, dokonce na projekt vyridila dotaci a pak sem to po nich musel predelat, aby to fungovalo. Jinak bych celou zimu ohrival bojler, ohrival bojler, ohrival bojler, do podlahy by neslo nic.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.37.146 (?)
26.1.2018 12:47

Prodávají se udírny úplně bez komínu a maso je z nich dobré.  Někdo po zahřátí nasa položí na komín cihlu aby kouř odcházel škvírami dvířek a taky dobré,
   Chyba je vkládat maso do udírny rovnou z lednice. Sráží se na mase pára i s dehtem. 

Připojit reakci

26.1.2018 16:11

Je to udírna Impulz a měla by opravdu fungovat i bez komínu.Asi máte pravdu s teplotou toho masa. Příští várku zkusím rozvlažit. Dokonce mi někdo radil ať na rozdělaný oheň v topeništi nasypu zvlhčené piliny. Že to maso nebude tak osychat. No řeknu vám pánové, že to bude ještě běh na dlouhou trať. teď mám naložené bůčky o hmotnosti 1kg, ale jsou to takové nudle cca.30cm. Nevím jestli je tam zavěsit celé, aby mi od spoda neseschly a navrchu ještě nebudou. Tak jsem na vážkách jestli je nepřepůlit a nezkrátit dobu uzení. Možná i na nižší teplotě, tak do 60stupňů? Co vy na to? proudí se to, když to dám tak na 3-4 hoďky maximálně?Díky za trpělivost Pavel

Připojit reakci

host - xxx.xxx.84.190 (?)
26.1.2018 21:06

Koukám, že už přihořívá.Já jsem komín a klapky u udírny nikdy neměl.Vždy kouř proudil ven netěsným víkem nahoře.Je to jak asi začínáte tušit, teplotou toho materiálu.Klobásy musí být ohřáté, aby se na nich nesrážel dehet a ocet, prostě musí oschnout.Maso přepulte tedy na polovic, ale vyudilo by se i v celku.Proč trváte na 3-4 hoďkách, to nemáte čas?Na 60 to tam může být 8 hodin.Včechno máte ve vláknu kulináři -uzeni bucek.Postup, čas atd.          

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.135 (?)
27.1.2018 8:47

Už to tu je stokrát tisíckrát posané. Vyhřátá udírna, rozvlažené maso. Komín s tahem, jak vyžaduje kolega, je potřeba pro kotel, ne pro udírnu. Topit jasným plamenem, kouře tam bude dost. Namočit pár polínek do vody a občas některé dát do ohně. Uzení nezkracujte, 6 hodin je naprosté minimum. Nepřekračovat moc 60 st.

Připojit reakci

27.1.2018 12:40

Tak všem díky. Z každého příspěvku si něco vezmu k srdci. Bůčky nebudu půlit a zkusím i ty mokré polena.Bohužel s tím komínem už asi nic neudělám... Samozřejmě maso zkusím rozvlažit. Uečitě dám vědět jak jsme dopadli.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.111.8 (?)
28.1.2018 9:11

Zdravím, s komínken nic nedělejte.Já také žádný nemám.Pro odvod kouře mám otvor ve štítu s šupákem.Udírna nemá mít tah jako kamna.Bůčky cca 1kg rozvlažit v teplé vodě 70-80C na 45min.V mase se prohřeje bílkovina a do masa lépe prostupuje kouř.Maso je prohřáté a má teplotu obdobnou jako teplotu uvnitř uzáku.Maso vytažené z lednice je studené a při vložení do teplého uzáku na něm můžou kondenzovat dehet a saze.Nechat okapat, osušit a vkládat do dobře vysušené a vyhřáté udírny 80C na 45min.maso se zatáhne a dosuší.Udim na 60-70C suchým bukem slabým plamínkem,10-12hod. At' se daří, rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

28.1.2018 10:44

Ono to neni tak jednoduche. Nad dnem uzaku mam udelany kourovy rozptylovac ze dvou na sobe lezicich jemne derovanych plechu a nahore kourovou brzdu, ktera zabrani zvyseni tahu. Na kominu je priskrceny uzaver. Proste nesmi dojit ani k jednomu extremu, tedy vysokemu taku, nebo tomu, ze se kour povaluje v udirne a dehet se lepi na maso. Nic nerozvlazuju, klobasy i maso flaknu primo z lednice. Jsou cisty zrovna tak jako ty tyce na kterych visi.

Obrázky:

Připojit reakci

vyslouzil (546) - xxx.xxx.11.238 (?)
29.1.2018 8:38

Vstoupím-li se studenými brýlemi do teplé místnosti, brýle se orosí. Neumím si představit, jak lze zabránit, aby se na studeném mase z lednice nesrážely kapky. I když je maso čisté, stěny uzáku i hůlky na zavěšení mám po několika uzeních začernalé

Připojit reakci

29.1.2018 10:29

O to snad tady jde aby maso nebylo cerne. Hulka neni tak stara jako udirna, ale jestli ma nekdo cerny maso bude mit cerny uplne vsechno. Az se maso teplotne vyrovna s teplotou vnitrku udirny, tak kapky zmizi. Uschnou a dalsi se nevytvori. Aspon ja zadny na obrazku nevidim.

Udim tresni i s kurou. Suchou nebo mokrou je to jedno. Ja se s vami dal dohadovat nebudu, udirnu mi projektoval zkuseny kominik, maso je ciste, nezadehtovane a jeste to nikdy nebylo jinak. Udirna je zdena z KB bloku, uvnitr vypalubkovana.Podle meho projektu s mym svoleni, si firma KB Blok udelala stavebnici a ta mela uspech i na zemi zivitelce. Klidne si udte v zadehtovanych plechovkach bez komina.

PS - googli: Udírna kombinovaná s grilem KB-BLOK at nedavam odkaz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.111.8 (?)
29.1.2018 13:38

Proč by se mělo maso z lednice vyrovnávat s teplotou až v uzáku, když při vysušování a zahřívání udírny ho mohu rozvlažit.Prohřeje se bílkovina a lépe do masa prostupuje kouř.Takhle čisté hůlky mohou být jedině nové.Beru to oproti pozadí (vnitřní plášt') udírny.Já mám udírnu zevnitř i hůlky černé, ale nešpiní.Maso je hnědo zlatavé.Udím suchým bukem, mokrý jsem ještě nezkoušel a zkoušet nebudu.Na chuti to asi moc nepřidá, ale každý ji máme jinou.Dříve se udilo v dřevěných bednách bez komína.Kouř odcházel spárou mezi prkny.Komín být nemusí, stačí otvor s šupákem.Udírna není kotel.Že Váš projekt měl úspěch na zemi živitelce neznamená že každý druhý udí v zadehtovaných plechovkách, BEZ KOMÍNA.Na zemi živitelce měla úspěch jen stavba, nebo i vyuzené výrobky.Každá udírna se chová jinak, Vy máte komín 3m já jen otvor ve štítu s šupákem.Nekape mi z komínu na maso žádný kondenzát.rpstylle@seznam.cz

Obrázky:

Připojit reakci

29.1.2018 13:48

Taky mi nekape nic na maso. Strop je dvojity, uz jsem to psal minule (kourova brzda) k omezeni tahu a rozprostreni proudeni. Kondenzat co kape z komina na nem konci z vrchni strany. Po zahrati uzaku se odpari.

Tohle uzeni v bedne bez komina ma soused. Kdyz udi, tak se kour vali po zemi a maso ma taky cerny. Minule mu to rekla i tchyne a od ty doby spolu nemluvi.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.111.8 (?)
29.1.2018 16:55

Stačí se naučit topit a vyudit se dá i v té bedně jak jsem psal.Z udírny se nemá hulit jak z parní lokomotivy.Nemá na to ale vliv komín.Stačí otvor s šupákem, klapkou,škvíry mezi prkny nebo přes vrch hozený pytel (Slavnosti sněženek).Komín potřebují kamna, kotel aby měla tah.Udírna tah jako kamna, kotel nepotřebuje.Vy máte vyzkoušeno uzení s 3m vysokým komínem.Kdyby jste ho tak vysoký neměl, nebo ho neměl vůbec, tak by jste asi nepoznal žádný rozdíl.Nikdy jste v ničem jiném jak ve Vaší udírně neudil.Každá se chová jinak.Není na to jeden návod k použití.Posílám fotku mého odvodu kouře.Více fotek na e-mail: rpstylle@seznam.cz

Obrázky:

Připojit reakci

19.2.2018 16:58

Zdravím, tak včera jsme konečně naložené bůčky vyudili. Dal jsem na vaše rady. Bůčky jsem nechal vcelku, udil na 60stupňů asi 8 hodin. Vysledek je asi nejlepší od začátků našeho uzení. Maso jsem před vložením do udírny 3/4 hod rozvlažil. Jediné co mě udivilo, kolik soli vystoupilo na povch masa. Musel jsem to po vychladnutí omýt vodou. Taky je maso trochu slanější, ale to jsem asi poněkud přehnal při nakládání. Na 1kg masa 30-40g soli nasucho 4 dny a potom jsem to zalil nálevem(150g soli na 1,5vody) a nechal v láku 3 týdny. No alespoň to uzení už dopadlo, nakládání ještě musím vypilovat.Pavel

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.135 (?)
20.2.2018 8:46

S tím nakládáním bacha. Dlouho nakládané maso slanější bude, vždycky bývalo. Odvykli jsme, protože dneska se chemicky obarví rychlosolí a šup okouřit a na pult. To nechcete asi. Když snížíte koncentraci soli v láku, musíte fest hlídat teplotu a kvalitu láku. Ale třeba to vychytáte. Držím palec.

Připojit reakci

20.2.2018 12:57

Nemáte pravdu příteli. Maso bude tak slané jak ho osolím.To že někdy bývalo slané bylo proto že ho někdo osolil.Není čemu odvykat a přivykat.Rychlosůl je na to aby tam nebyl jed a taky na barvu že.Ano bojím se jí, proto se rád podělím.Neseže ru všechno sám.Takže rada pro pána co udil ty bůčky.Až vás omrzí solit na sucho a pak dělat 10%lák?? a několik týdnů kolem toho běhat.Tak si kupte nastřikovací jehlu a dělejte to jak píše rpstylle@seznam.cz.  Já to podle něj dělám taky.24dkg/litr vody/10kg masa.T.j. deci roztoku na kilo.Tu rozvlažovací vodu trochu osolím.Udím za 3 dny.Zkuste to a napište.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.111.8 (?)
20.2.2018 13:25

Maso cca 1kg kusy krkovička, plec,bůček (bez kosti) nakládám na 2-3 dny nasucho.Na kilo masa 20-22g soli.Sůl pořádně vetřít do masa a narovnat těsně k sobě do nádoby, překryji plastovým prkénkem a zatížím žulovou kostkou.Po této době maso vyndám z nádoby (maso neoplachuji) kterou vypláchnu.Naleji do ní převařený a dobře vychlazený lák (na litr vody 50-60g soli).Do láku začnu rovnat maso mezi které dávám na plátky nakrájený česnek (20-30g na kilo).Některý vyplave na hladinu ale nevadí to.Maso musí být celé ponořené.Zatížím, vytlačím vzduch a dám do lednice ve které je 3-5C.Jednou za týden maso přeložím spodní kusy nahoru vrchní dolů.Mám naložené 4-6 týdnů podle druhu a velikosti masa.Dobře naložené maso má po celém řezu stejnou barvu.Když je maso naložené dám ho rozvlažit do vody teplé cca 80C na 45min.Prohřeje se bílkovina a do masa lépe prostupuje kouř.Maso vyndám, nechám okapat, osuším utěrkou a vkládám do dobře vysušené vyhřáté udírny na 45min při 80C.Maso se ještě dosuší a zatáhne se.Pak teplotu stáhnu na 60-70C a udím 8-10hod.Někdo topí dřevem s kůrou asi v tom moc velký rozdíl není.Já mám tak vysušený buk že z něj kůra odpadává skoro sama.Ke konci uzení pár větviček jalovce na vůni.Udírna musí být opravdu úplně vysušená, žádná vlhkost.Když do ní dáš rozvlažené maso které bude okapané a osušené, stejně bude vlhké.Otevřít komínek at' veškerá vlhkost vyletí pryč.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.111.8 (?)
20.2.2018 13:35

Ještě jsem zapomněl, dávám normální kuchyn'skou sůl.Uzení zdar, rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

vyslouzil (546) - xxx.xxx.92.38 (?)
20.2.2018 18:15

Je to ideální postup tzv. kombinovaného solení. Já bych akorát česnek rozetřel a vetřel do masa při solení nasucho. V maximálním množství 0,5 - 1 stroužek na kilo masa, raději méně. Soli dávám jen 2 dkg na kilo a do láku 25dkg na litr. Suché solení v poslední dobe nahrazuji nástřikem.

Připojit reakci

21.2.2018 10:48

Zdravím všechny, vidím že co jedinec tak jiný názor. No já dělal jako  "rpstylle" akorát jsem dal nasucho 30g soli na 1kg masa a vetřel česnek a na lák jsem dal 150g soli na 1,5l vody. Což vidím podle vašich názorů i podle ochutnávky je prostě moc. Co se týká nástřiku, tak my jsme teprve v začátcích. A museli jsme hlavně vychytat jak správně naši udírnu používat. Dalším chodem bude nakládání a různé další vychytávky. Máme udírnu ani né půl roku, tak se tím vším musíme postupně prokousat. Moc díky za tuto diskuzi i za vaše rady. Pavel

Připojit reakci

host - xxx.xxx.111.8 (?)
21.2.2018 12:49

Maso, koleno nebo celé kuře napichuji převařeným a dobře vychlazeným 24% solným roztokem.Na kilo masa 1dcl tohoto roztoku napíchat velkou injekční stříkačkou.Malá jehla se Ti ucpe tukem.Nejlepší je marinovací jehla.Takto připravené maso dám do nádoby a nechám v lednici (3-5C) 2-3 dny.Pak ho rozvlažím v teplé vodě (70-80C) na 45min, nechám okapat, osuším a vkládám do dobře vyhřáté a vysušené udírny.Uzení zdar, rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

21.2.2018 12:51

Zdravím.Já to co je kombinované moc nemusím.Dělám taky podle (rpstylle) např. bůčky ale já jen napichuju.24% lák, deci na kg masa.Napůl praganda/sůl.Vodu na rozvlažení troch osolím a je to akorát.Jde mi o to aby to bylo dobré na jídlo, ne abych měl perfektní lák po celou dobu 4 týdnů.To už mám za sebou.Česnek jen potřu, méně je někdy více. Pro ty co začínají, vlastně i pro mě, protože já vlastně stále začínám.Všechno se snažím zapisovat.Váhy, zhruba postup, čas apod. U klobás koření, váhy,čas a třeba i počasí.To jsem nikdy nedělal.Pokud by jste se rozhodli pro nastřikování, nešetřete při nákupu stříkačky a marinovací jehly.Já jsem šetřil a asi koupím lepší.Ucpává se tukem .Vše je ve vláknu např.Uzeni bucek 1.12.2016

Připojit reakci

21.2.2018 12:55

Než jsem to napsal Pavlovi tak mě rpstylle předeběhl.Alesponˇ to je věrohodné.

Připojit reakci

21.2.2018 16:25

A kde jste tu jehlu koupili? v domácích potřebách nebo přes internet? Je jich víc druhů a podle čeho vybírat?Dík za trpělivost se mnou začátečníkem.Pavel

Připojit reakci

host - xxx.xxx.111.8 (?)
22.2.2018 13:04

Mám jehlu a jsem s ní spokojený.Byla koupená v domácích potřebách.Klidně piš na můj e-mail.Rád poradím.rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

22.2.2018 17:03

rpstylle díky a určitě se ozvu na e-mail ať to tady nezahltím blbostma. S uzením začínám jak jsem psal, tak budu psát asi často.Po té jehle se podívám, máme tady dobře zasobené železářství, ale mají tam i spoustu věcí na zabijačky atd.

Připojit reakci

vyslouzil (546) - xxx.xxx.67.66 (?)
23.2.2018 12:44

Klidně to pište sem, i když myslíté, že jsou to blbosti. Fórum se zahltit nedá a mnohým ty rady mohou pomoci.

Připojit reakci

15.3.2018 17:20

Zdravím a obracím se opět s dotazem na zdejší profíky. Ve středu jsme zabili prase a kromě bůčků bych chtěl ještě vyudit 3 kusy vepřových krků. Každý má zhruba kilo. Napřed že se to dá na polévky, ale je tam hodně masa, tak si říkám, že to hodím do udírny k těm bokům. Dotaz tedy zní, jak ty krky s kostí naložit a následně udit? Hlavně mi jde o to naložení, protože je v nádobě nijak nezatížím. Díky Pavel

Připojit reakci

vyslouzil (546) - xxx.xxx.236.1 (?)
16.3.2018 11:26

Co myslíte vepřovým krkem? Krkovici s kostí? Nebo jen ty kosti se zbytky masa?

Připojit reakci

16.3.2018 16:06

Myslím tím samotné kosti. Je na nich opravdu hodně masa. Krkovici vykostil. Pavel

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.135 (?)
21.2.2018 18:50

MV.: není do láku 25 dk na litr moc? To je spíš na na nástřik.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.111.8 (?)
22.2.2018 13:15

Samozřejmě že je to na lák moc.Pan Vysloužil zapoměl udělat desetinou čárku.240g (24dkg) soli dávám na nástřik.Na lák:1l vody 50-60g (5-6dkg)soli.rpstylle@seznam.cz

Připojit reakci

vyslouzil (546) - xxx.xxx.11.90 (?)
22.2.2018 16:13

Ano, přesně tak, 2,5 dkg soli na litr láku. Vím, že sůl patří k nepříliš zdravým složkám potravy (uzené maso koneckonců taky), proto se snažím jí dávat co nejméně, dokud to nevadí v chuti. Tedy nepřekročit dvě deka na kilo masa a jen malinko 2 deka na litr láku. Jasné je, že lák je méně trvanlivý (proto raději dobu naložení zkracuju nástřikem) a vyuzené maso pak taky. Ale v době lednic a mrazáků neudíme maso kvůli konzervaci, nýbrž pro chuť. 

Připojit reakci

bolimur (1) - xxx.xxx.207.52 (?)
5.11.2018 21:14

Dobry den.

Mozno moj prispevok niekomu pomoze aspon s udrzanim teploty. Keby sa nasiel niekto, co vylepsi este regulaciu dymu, tak by to bolo uplne super.

Ako teda na stabilizaciu teploty v plechovej udiarni (?) - bez mensej dodatocnej investicie a malej elektrikarskej zrucnosti to nejde.

Bohuzial dodavatel si hlavu s regulaciou v plechacoch zjavne nelame, lebo regulacia termostatom na 65 stupnov pri teplote okolia 20 stupnov kolise cca v rozsahu 45 - 90 stupnov. Podla reakcii na moju reklamaciu ani si to len neodskusal.

Mam nerezovu plechovu udiaren (cena 3800 Kc) s vyhrievacou spiralou, ktora zaroven sposobuje, ze piliny zacnu od teploty dymiet. Udiarnicka pekna nerezova mala ale regulacia iba termostatom a snimac zrejme vonku, lebo som ho nenasiel. Zahada. V lete sa udit podla navodu neda (spirala to uvari) a na studeno v lete vobec. V zime to kolise tiez neskutocne (referencie mam z rovnakej udiarne od syna)

Prvy krok nutne vyrobit si za par minut generator dymu z tvrdeho pletiva a na to vyformovat sitko za 100 Kc co sa pouziva na vacsiu rajnicu. A na studeno v tieni sa tak da udit hned a naplnenie generatora vydrzi cca 2-4 hodiny. Kedze nepochopitelna cena "profi" generatora je tak okolo 1000 Kc, tak domaca polhodinova vyroba (ak je trdsie pletivo (1x1cm) a ocelove jemne sitko) je viac ako ziaduca.

Povodny termostat ako som spominal ziadnu rozumnu teplotu neudrzi. Rozsah tak +/- 20(25) stupnov. Takze treba este dokupit za par stovak (2800 Kc) PID regulator s internym alebo externym (moj pripad) rele na 16 A a NTC teplomerom (300 Kc) do priestoru udiarne a je to. Teplota teraz kolise len +/- 2 stupne a v lete iba z generatorom dymu aj studene udenie.  Relativne mala krabicka (15x15x10 cm) pripojena do elektriky so zastrckou na spiralu a PID regulatorom na nastavovanie teploty (pozor klasicky hysterezny on/of regulator je nanic (kolisanie +/- 5 az 8 stupnov velka zotrvacnost od startu ohrevu po reakciu teplomera a nasledne preregulovanie aj pri pozadovanej hysterezii 1 stupen)). Nutny PID Regulator s autotuningom parametrov a bez problemova teplota aj v zime a hlavne konstantna. Len ten generator treba obcas doplnit a piliny sformovat do slimaka aby to nezhorelo vsetko naraz ale vydrzalo aspon 2-3 hodinky. Pri vysej teplote treba dat generator vyssie od spiraly lebo sa zapalia vsetky piliny generatora. Spiralu regulator spina po doregulovani na ziadanu teplotu cca na pol az 2 minutky a par minut spirala nehreje.

Udene pstruhy boli vyborne, stale sa to ucim, ale do vianoc by som chcel aj klasicku prerastenu slaninu. Len dufam, ze sa to podari aj bez rychlosoli. Musi to ist. Teda, musim tomu verit. Kedze sa uz ta teplota resp regulacia natuninguje sama (rucne nastavenie PID-u nie je ziadna sranda a naviac teplota okolia robi z regulacneho systemu meniaci sa obvod, takze autotuning je nutnost.)

To je moje know haw a davam to tu ako navod na vylepsenie plechacov.

Mozno este pri tom dodatocnom zaizolovani sa este usetri aj za elektriku.

Cosi tusim, ze bude treba na ten vystupny otvor dat komincek aby sa zlepsil tah a dym prudil rychlejsie. Uvidime

Tak a to je ako inspiracia vsetko.  (suma sumarum 3800+2800 + 300(NTC) + instalacna krabicka + rele(16A) + zastrcka 230V/16A a s luxusnou teplotou)

Zdravim

Lubo

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Problémy s plechovou udírnou 475.11.201823720
Vše o konzervaci uzených výrobků pomocí vakuování84.11.2018548
Uzení Zadní Hovězí23.11.2018251
Udírny Thermowind526.10.20181222
Domácí klobásy6919.10.2018246559
Dehtování3014.10.20189462
Uzení domácích klobás15031.8.2018431471