Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   
Velkoobchod s ovocem a zeleninou. Čerstvost, kvalita, rychlé doručení.
Připravte si ty největší dobroty na kvalitních grilech Weber.

Zavařování > Proč mi nechytají víčka?

Proč mi nechytají víčka?

Miloš Vysloužil (399) - xxx.xxx.67.66 (?)
4.2.2016 10:00

Důležité je mezi víčko a pružinu vložit ten nerezový kulatý plech - víčko se neotlačí pružinou a chytnou prakticky všechny.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Zahrada, rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, motorové pily, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Chybný rozměr, nebo hlava?..., host, 16.11.2016
Jaká víčka máte na mysli? Omnia nebi Twist-o..., Miloš Vysloužil, 16.11.2016
Máme ten stejný problém..., host, 16.11.2016
I já jsem míval problémy. Jednou jsme koupil..., Jiří Prášek, 6.2.2016
Důležité je mezi víčko a pružinu vložit ten ..., Miloš Vysloužil, 4.2.2016

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.209.136 (?)
8.7.2012 22:32, počet návštěv: 65459
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Chtěla bych poradit proč mi nechytají víčka. Dělám to léta stejně, ale už loni jsem měla ten samý problém. Letos znovu. Jsem z toho nešťastná. Stará víčka i 10 let a víckrát použitá mi chytnou a nová ne. Je to určitě vadou víček. Omnia se už asi nevyrábějí. Děkuji za radu.

Připojit reakci   

Proč mi nechytají víčka?

Miloš Vysloužil (399) - xxx.xxx.102.7 (?)
9.7.2012 15:08
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Omnia víček jsou plné prodejny, prodávají se včetně sklenic, zavíracích hlav, otvíračů. Já s nimi mám stále o něco spolehlivější výsledky než s twist off víčky. Jedinou nevýhodou Omnia víček je nemožnost pevného uzavření načaté sklenice
   Proč nechytají ty Vaše, to nevím. Já šroubovací víčka před sterilací testuji odsávacím zvonem. Víčko, které se nepropadn, e sejmu, otřu okraje a uzavřu znovu. Pokud se znovu nechytí, vyhodím ho a vezmu nové.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

11.7.2012 8:39

Nemáte pravdu, že jsou víček Omnia plné prodejny. Jsou to víčka z Polska!!! Výrobce NOVA - Lovech. Podívejte se na etiketu! Všechno dobré české zkončilo a máme všechno jenom dovoz. Mají užší rantl a proto nechytají.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

Michal K. [PH, 370] (2) - xxx.xxx.8.42 (?)
11.7.2012 13:58

Na etiketě víček, která jsem sehnal já, je země původu Bulharsko. Zdá se, že chytají dobře.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

11.7.2012 17:57

Po původu se nepídím. Na sklenice pasují a chytají stejně jako ta dřívější. Nevím, jestli půjdou použít tolikrát jako ta stará, ale to je vcelku jedno.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.62.91 (?)
11.7.2012 20:15

Viděl bych tři možné příčiny:

1. Nekvalitní a nevhodné víčko

2. Ošoupaný zavírací zvon (obzvlášť pokud je plastový)

3. Malá síla při uzavírání - chce to silou naráz domáčknout, víčko se po uzavření zvonem nesmí pootáčet

U nás s tím měli také problém, první závadu jsem viděl v nekvalitním víčku. Oproti těm původním to byl silnější plech, urostřed neměl tu správnou klenbu, nebylo tak pružné prostě aušus. Těsnění vypadalo také ošizeně. Pokusil bych se sehnet ty Omnie z Bulharska.

Rozhodující je i síla při tom uzavírání, teď to zavírám raději já a zdá se, že to chytá dobře.

Nakonec bych vám poradil ještě jednu možnost, při které vůbec nepotřebujete zvon. Vyrábí se spony a krytky na zavařování. Na sklenici normálně nasadíte víčko, to překryjete krytkou, z boku na to nasunete sponu a nakonec na okrajích sponu přitlačíte a zaklapnete. Po zavaření se spona s krytkou samozřejmě sejme. Tato metoda by vám pradvděpodobně dobře fungovala i s těma méně kvalitníma víčkama a víčko samozřejmě mnohem déle vydrží. Teď si uvědomuji, že jem to viděl zatím jen na normální velikost sklenice. Jestli se to sežene i na malé nevím, snad ano.

Milan

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

11.7.2012 21:08

Ty pružiny na Omnia víčka pro opakované použití se prodávaly dávno a v posledních letech jsem je nikde neviděl. Používám je asi 25 let. Na malé 300 ml sklenice jsem se vyrobil rozstřižením, přiblížením a snýtováním těch větších. Fungují bez problémů, ale nezdá se mi, že by úspěšnost byla vyšší než u zavírání hlavou.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

Jaroslav (1) - xxx.xxx.226.8 (?)
11.7.2012 22:03

Neviem, čo zavárate. Ja som si všimol, že niektoré víčka majú napísané, že sú tuším len do teploty 85 stupňov a nie sú na mastné (maso). Osvedčilo sa mi pred zatvorením víčka variť vo vode a pri zatváraní na víčko položiť utierku a až potom zatváraciu hlavu. Hlavou zatváram na dvakrát po malom pootočení hlavy.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.62.91 (?)
11.7.2012 22:33

Ono se pod ty spony prodává ještě taková ocelová podložka, která rovnoměrně roznese přítlačnou sílu. Pokud to ale zavařujete bez těch podložek tak věřím, že to může být trochu loterie. Milan

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.178.235 (?)
11.7.2012 22:55

Používám zavírací hlavici s kuličkani po obvodě, nebo sklenice se závitem.Drží bez problémů.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

12.7.2012 15:28

Můžu se zeptat, kde jste sehnal tu podložku? Mám taky ty spony, ale taky mi to pod nima nechytá.Byly na ty spony kdysi víčka na opakované použití. Byly tam dokonce i kolonky na poznačení kolikrát bylo víčko použité. Mám ještě ta víčka a ta drží. A hlav mám snad 6. S kuličkama, bez kuliček umělou a kovovou, pak takový jak zvon. Koupila jsem to na Flóře. Všechno jsem zkusila a nechytají. Silou to není. Myslela jsem si, že právě na ně moc tlačím, že nedrží.Jsou to polské víčka a mají užší rantl a proto nedrží. Přeji hezký den a děkuji za odpověď.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

Ivo Ondrůšek (2) - xxx.xxx.166.45 (?)
12.7.2012 18:44

Není to až tak moje doména, ale manželka, pokud zjistí, že po uzavření se víčko protáčí, jde na to znovu, přes víčko dá utěrku a znovu zavírá. Jedno jakou hlavou. Pokračuje dokud víčko nedrží. A ne-li, jde víčko do popelnice.  I.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.62.91 (?)
12.7.2012 19:04

Některá víčka jsou opravdu aušusový, místo těsnění tam mají jen takový nepovedený cákanec, jsou plochá (bez klenby) a z tlustého plechu. Holt to chce kupovat víčka jen balená od známého a ověřeného výrobce. Cosi mi říká, že červené těsnění by mělo značit, že těsní i na mastném - měly by tedy být i na maso.

Odkazy na prodejce zde nejsou moc vítané. Vyhledejte si ale "Zavařovací krytka" a z nabízeného si určitě vyberete. Pokud se zavařuje některé vysoce ceněné ovoce a víčka nechytají, tak to je pak opravdu pěkná zlost crying.

Milan

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

Marie Hledíková (8) - xxx.xxx.141.45 (?)
18.7.2012 12:39

Na některých víčcích totiž není guma, ale něco jako polyethylen, je takový trochu průsvitný. Taková víčka jsou pro průmyslové plnění. Také jsem s nimi měla několik velmi špatných zkušeností, než jsem se dopátrala, v čem je problém. Proto pečlivě otvírám stará víčka, abych si je nepoškodila. Několikanásobné zavařování vydrží každé mechanicky nepoškozené víčko z kompotu či masa, tj. pár let. Ať růžové či červené. Jen na okurky dávám ta nejhorší, ocet je někdy poškodí natolik, že je pak vyhodím. Zamáčknu hlavou a přes to dám sponu, nepustí žádné. Před uzavíráním otírám víčko i sklenici lihem. MH

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.55.39 (?)
12.7.2014 10:38

Bohužel víčka nejsou to co dříve. Bývala s bílým, růžovým a červeným těsněním. ta s červeným byla skutečně na mastné produkty, s růžovým a bílým těsněním na ovoce. V současné době vyrábí náš český výrobce (Tecnocap) pouze víčka univerzální s červeným těsněním a uvádí, že jsou na vše. Zavařování s nimi už není to, co bývalo. Každá třetí sklenice nezatáhne, víčka stále vyměňuji a práce nejde od ruky. Je ale pravda, že mě nenapadlo se podívat na sáček, jaký původ ta má víčka mají. Myslela jsem si, že když máme českého výrobce za "bukem", víčka budou česká. Mnoho zdaru při zavařování přeje Hanka.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.204.124 (?)
4.8.2012 11:33

Zavařujeme pod víčka OMNIA řadu let. Zásadně používáme sponky pro dřívější víčka pro vícenásobné použití. Používáme i stará, která přelisujeme v potřebných matricích. Tím dojde k srovnání víčka. U nových víček v současnosti jsme měli problémy s chytáním víček. Závada tkví v tom, že mají neptrně menší průměr a těsnění nedosedne na hranu sklenice. Přelisováním v naších matricích se průměr trochu zvětší, víčko má na sklenici nepatrnou vůli, kterou lze snadno zjistit posunováním víčka po okraji sklenice. Po tomto zásahu je zavařování i novými víčky bez problémů.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

5.8.2012 13:14

Při zavařování dražší potraviny (klobásy, borůvky, ořechová jádra, hřiby, aj) před sterilací odsaju vzduch vakuovým zvonem. Tím odhalím víčka, která by se nechytla. Takové víčko sejmu, otřu okraje uzavřu znova a odsaju. Pokud se nechytí ani potom, vyhodím ho. Tím v podstatě eliminuju riziko neúspěchu. U okurek či třešní to nedělám, sem tam nechytlou sklenici oželím.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

KUKY (11) - xxx.xxx.38.136 (?)
5.8.2012 13:24

Koupil jsem bulharská víčka, zavírám je kuličkovou hlavou, ale aspoň jedno ze sedmi nechytne, potvora. Zavářím okurky. Spony jsem pro letos zrušil. Připadá mi, že ten bulharský ksindl je poněkud menší, než Omnia víčka.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.106.226 (?)
5.8.2012 13:32

Někde už dříve jsem četla, že nová víčka se musí odmastit (tj. umýt v jarové vodě). Dělám to každoročně ale i přes to mě některá víčka nechytnou. 

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

5.8.2012 14:50

Já víčka zaleju vroucí vodou z konvice a nechám "nabobtnat", ale je to prd platný. Jsou bulharský a trošku jiný.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

5.8.2012 15:02

Teď mi sedmice chytla všechna, tak nevím.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

PP. [PE, 550] (56) - xxx.xxx.9.2 (?)
5.8.2012 14:22

A krátkým obloukem jsme se vrátili opět k systému DOodělej si DOma. Trochu odbočím, má někdo tip, jak zjistit, zda víčko Twist-off je chycené? U víček Omnia to poznám bezpečně poklepáním nehtem. U Twistů to nepoznám.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

5.8.2012 15:07

Poznáte. Poklep,.pravda, není tak směrodatný jako u omnia víček. Podíváte-li se zhora na T-O víčko, vidíte, že v místě, kde je naspodu guma, je kruhový prolis. Vnitřní kruhová plocha má přesně rovný povrch a u nového víčka se leskne jako matné zrcadlo. Když se víčko podtlakem přichytne, kruhová ploška se konkávně prohne. Světelný odraz připomíná mírně duté ztrcadlo. Je-li prostředek víčka i po zavaření rovný, víčko není chycené. Povolením takového víčka pak neuslyšíme typické zasyčení.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

5.8.2012 15:12

Konkávně nebo konvexně?

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

5.8.2012 18:00

Konkávně -  vpadlé dovnitř.
  Konvexně vyboulené víčko hrozí v lepším případě alkoholovým kvašením, v horším pak klobásovým jedem.cheeky

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

5.8.2012 18:38

My jsme měli pomůcku ve škole, je to už móře let, že v konkávní křivce se žádná káva neudrží, čili vypouklé nahoru. Nevím, matematik nejsemwink.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

Miloš Vysloužil (399) - xxx.xxx.92.38 (?)
6.8.2012 9:56

Slovo convex v  angličtině (z latinského convexus) znamená vypouklý, konkávní je od slova concavus - kavita - tedy dutina.  Myslím, že ve škole Vás s tou kávou  trochu zhoupli.blush

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.220.132 (?)
10.8.2013 18:00

Nene, křivka je opravdu konkávní, pokud je vypouklá nahoru, tedy "v konkávě kávu neudržíš", a je konvexní, pokud je vypouklá dolů, tedy tvoří jakési V-éčko. Proč je to naopak, oproti významu těchto slov, to je mi záhadou, snad že by matematici byli padlí na hlavu, tak to vidí obráceně? :D David

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

Miloš Vysloužil (399) - xxx.xxx.102.201 (?)
15.8.2013 22:44

Nevím, jak je to s křivkou, ale konkávní zrcadlo je duté, konvexní vypouklé. Taktéž konkávní a konvexní kleště u bonsajistů nebo konkávní čočka (nejtenší uprostřed)  v brýlích pro krátkozraké, konvexní - vypouklá v brýlích pro dalekozraké. A těch příkladů je víc..

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

alkuska (2) - xxx.xxx.131.15 (?)
31.7.2014 15:00

Sice o rok později, ale neodpustím si to, je to častý dotaz :)

Na křivku se díváte "zespoda", tedy od osy x, v tomhle pohledu je konkávní křivka skutečně "dutina". Na zrcadlo se díváte ze strany kam odráží. Takže také u konkávního hledíte do dutiny :)

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.247.83 (?)
1.8.2014 22:12

Všechny víčka, pokud nejsou zdeformované chytají.Musíte je spařit, mit pořádnou hlavu.Každé víčko na sklenici zkusit aby se neprotáčelo.Vždy po zavaření sklenice obracet.Nejlépe je zavařovat sklenice celé pod vodou.Já při větším množství zavařuji v brutaru.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.185.138 (?)
24.8.2014 20:58
Ne, ta víčka jsou skutečně větší, je to znát na baňatých sklenicích od bulharských kompotů. Zavařuji se sponami a krytkami, takže uvedené operace odpadají, obracení je u správné sterilace pod vodou zbytečné. A taky se sponami chytá téměř vše, jen ta vstupní investice je poněkud vyšší.
Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.3.242 (?)
2.10.2014 20:07

Dají se zakoupit od letošního roku i na malé sklenice a to jak spony tak krytky, ale stejně má pravdu pisatelka - i když již léta zavařuji stoprocentně chytají stará víčka pro opakované použití typ PV 2 620-83 a nová od jakéhokoliv výrobce né. Mám stejný problém a to používám jak spony tak krytky. Prostě kdysi byla kvalita lepší... Jarka

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.220.138 (?)
26.11.2014 23:56

Ono stačí ty nová víčka před prvním použitím povařit ve vodě.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.33.197 (?)
23.8.2014 10:45

Omnia by měl být typ a ne výrobce, stejně jako Twist (šroubovací) Možná to kdysi dávno tak bylo ale při tom, jak se dneska prodávají firmy a značky není divu. Džemulády dáváme do šroubovacích sklenic a naprosto žádný problém.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.223.4 (?)
8.8.2012 6:39

Dík za tuto diskuzi. Máte pravdu, že víčka koupená loni a letos mají tvrdý plech a nechytají. Jenže se nemohu dopídit ani kdo je výrobce. Dokonce jsem začala používat staré sklenice se skleněnými víčky. Tak moc děkuji za tento námět. 

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.7.238 (?)
11.3.2013 20:27

Tak to já mám jiné starosti.Po necelých dvou letech mi začínají víčka zevnitř se rozežírat od octu co je v nálevu od okurek.Přitom nálev se víčka nedotýká.

Obrázky:

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.182.26 (?)
11.7.2014 21:14

Tak hlásím třetinková víčka s červenou gumou Zeko trade, šarže 4/2014 nechytají, dělám obden maliny, doteď beze ztráty a teď je třetina sklenic na předělání. Při otevírání se oškrábala barva z rolovaného lemu, také se mi zdá přesah na sklenici větší, což by mi bylo fuk, kdyby chytali.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

Romana Kočařová (1) - xxx.xxx.97.178 (?)
26.8.2014 19:18

Když jsem loni koupila víčka v hyper super, chytla cca půlka, pak jsem si všimla, že mají tu gumu hodně umělou a jsou poměrně měkká. Šla jsem do klasického želežástrví a koupila poctivá česká víčka, které mají opravdu gumu. Z dávky cca 13, nechytne max. jedno. Už jiná nekupuji.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.56.189 (?)
1.2.2016 9:01

Měl jsem stejný problém. Po dotazu u výrobce mi bylo sděleno, že musím používat jedině víčka Omnia a dát si pozor při nákupu na etiketu. Jiná víčka např. z Bulharska, Polska ap. jsou prý určena pro konzervárenské zpracování, mají mírně jiný rozměr a jiné vlastnopsti. 

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

1.2.2016 14:47

Pokud se jednalo o výrobce těch víček, které doporučil, pak ho chápu. Já jsem tedy žádné rozdíly mezi českými a bulharskými víčky neshledal. Stejně tak mi chytaly obojí stejně. Česká Omnia samozřejmě preferuji - coby vlastenec.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.137.234 (?)
3.2.2016 22:01

Asi jste dlouho nezavařoval. Bulharské víčka jsou hrozný šmejd. Spousta jich nechytne. Nyní kupuji pouze o něco dražší víčka české výroby. Je třeba hledat, ne všude je mají. S nimi problémy s nechytáním nemám. Aleš

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

4.2.2016 0:04

Máte pravdu, Už asi 4 měsíce jsem nezavařoval, nic se mi v zimě neurodilo.
K víčkům používám přítlačná "nadvíčka" a plechové pružiny. Zavařovací hlavu deformující okraje víček jsem zahodil. Do hrnce se vejde 24 sklenic o obsahu 0,7l. Nechytne se 0-1 víčko. Bez ohledu na výrobce.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.9.135 (?)
4.2.2016 8:37

Pružiny bývaly určené pro speciální označená víčka - silnější, ze strojobalu. Stejně jako MV dnes používám pružiny s úspěchem pro obyčejná víčka, asi jsou ze silnějšího pechu, neměřil jsem, ale zkusím. Tím se částečně mohou vysvětlit i obtíže při jejich zavírání, silný plech se špatně tváří (od pojmu tváření ve strojírenství, nikoliv od vzhledu obličeje).

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

4.2.2016 10:00

Důležité je mezi víčko a pružinu vložit ten nerezový kulatý plech - víčko se neotlačí pružinou a chytnou prakticky všechny.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

Jiří Prášek (14) - xxx.xxx.146.203 (?)
6.2.2016 23:06

I já jsem míval problémy. Jednou jsme koupili víčka tak malé, že nedosedly na sklenici. Podruhé se mi posunula stupnice teploměru a tak jsem málo ohříval sklenice. Nyní se mi nezavaří tak 3%. Většinou jsou to poškozené sklenice nebo víčka. Víčka používám dokud se nerozpadnou. Běžně tak sedmkrát. Je to lepší než používat nová nevyzkoušená víčka. Na uzavírání používám hlavy, jelikož se mi do zavařovacího hrnce vejde o sklenici víc.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.116.123 (?)
16.11.2016 14:50

Máme ten stejný problém, že nová víčka nechytají, přesto-že jsou spařené jarem omyté, též nemohu dotáhnou, nebo uzavřít velké sklenice, mám nová víčka a stále se točí, kloktaj ikdyž to vezmu přes utěrku.

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

16.11.2016 15:51

Jaká víčka máte na mysli? Omnia nebi Twist-off? 

Připojit reakci

Proč mi nechytají víčka?

host - xxx.xxx.157.239 (?)
16.11.2016 19:48

Chybný rozměr, nebo hlava?

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Proč mi nechytají víčka?4916.11.201665460
strojek na uzavírání konzerv3012.11.201694524
Proč?1031.10.20161019
Sušená rajčata - zavařit?812.10.201622497
Kukuřice cukrová - máte dobrý recept?612.10.201616783
Víčka Omnia versus Twist528.9.2016781
Rajčata718.9.201615905
Podělte se o recepty na zpracováni ovoce a zeleniny4831.7.201670612