Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   
Velkoobchod s ovocem a zeleninou. Čerstvost, kvalita, rychlé doručení.
Připravte si ty největší dobroty na kvalitních grilech Weber.

Uzení > Nakládání a vakuování masa na uzení

Nakládání a vakuování masa na uzení

host - xxx.xxx.9.135 (?)
16.1.2016 9:08

Speciální nespeciální (vakuovačka) Tu za pár korun hned po prvním použití, resp. pokusu o použití vythodíte.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Partnerem sekce je Weber - zahradní grily
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
A do té doby je to tajné???..., Jaroslav David, 18.4.2016
Dobrý den Náhodou jsem objevil zp..., host, 17.4.2016
Zdravím. Tak jsem to konečně včera vyskoušel..., Vašek23, 7.2.2016
Maso se opláchlo, někdy namočilo do vody. Va..., host, 17.1.2016
Co se týče toho skopového v soudku - nevíme ..., Miloš Vysloužil, 16.1.2016

host - xxx.xxx.112.110 (?)
26.3.2015 10:03, počet návštěv: 28773
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Mohu maso na sucho nasolit a z vakuovat v zabaleném sáčku a dát na 6 týdnů do ledničky?

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.157.100 (?)
26.3.2015 12:00
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Teoreticky asi ano. Já bych měl ale strach, že nepůjde kontrolovat, jestli maso náhodou nezasmrádá. Bál bych se tak nakládat maso neznámého původu (každé koupené v obchodě).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.102 (?)
26.3.2015 12:56

Takto naložený maso je podle mě lepčí než to máchat v nějaký kejdě za přístupu vzduchu.

Na youtube je spoustu receptů s vakuovačkou, ale všude používají rychlosoli, pragandy, dusičňany nebo jak se to hnojivo na pole jmenuje.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.179.173 (?)
2.4.2015 19:01

Nakládání s vakuovačkou je revoluční technologie! Mám dózu 5,2 l, koupím bůček, (přiměřené běžné šrůtky) nasolím a načesnekuji nasucho, dám do dózy, vysaji vzduch, cca za hodinu zruším podtlak a nechám v lednici. Druhý den znova vysaji vzduch, zruším podtlak a zaleji lákem na 1 l vody 5-6dkg soli. Pořád v lednici. Občas koukám, protřepu a když mám čas, tak udím (za 2 či 3 dny). Podtlakový proces je možno pro větší účinnost vícekrát zopakovat. Mám malou udírnu na terase v Praze. Podtlakem se jak jistě víte roztáhnou póry v mase a celé nakládání (marinování) se se skrátí s druhou odmocninou běžného času. Odpadá mi ta 6ti nedělní hrůza s překládáním masa a výměny zasmrádlých láků atd... Nepoužívám pragandu, ani cukr a maso je nádherně červené a naprosto skvělé!!!

Zdeněk

Připojit reakci

Zdeněk Hlinka (1) - xxx.xxx.179.173 (?)
2.4.2015 20:23

A abych ještě doplnil, před uzením maso prohřeji ve slané vodě až do mírného varu, cca 1 hodinu, pak udím na bukové štěpce cca 6 - 8 hodin, při teplotě 45 - 80 °C, i více, jak se zrovna zadaří. Výsledek mám vždy opravdu k sežrání. Žádné křeče a výsledek je skvělý.

Zdeněk

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.152 (?)
4.4.2015 8:22

Vakuovačka je dobrý nápad, určitě to vyzkouším. Maso mívám normálně volně ložené v ledničce dole v dózách, smrdí vše a už po dvou týdnech mě s tím chce manželka vyhnat...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.1.230 (?)
4.4.2015 9:01

Já jsem se pro to rozhodl hned jak jsem shlédl video od smokerdirk. Také jsem nakládal maso nasucho v dózách. Mám na to sice ve sklapě starou chladničku chladničku určenou jen na nakládání. Očekávám od toho lepší využití prostoru v chladničce a hlavně zlepšení kvality, protože na povrchu česnek trochu "zatuchne" při dosavadním způsobu.

FO

Připojit reakci

host - xxx.xxx.110.200 (?)
10.1.2016 15:57

Zdar. Už jste to někdo vyzkoušeli? Maso nasolit a zavakuovat do folie a pak vyudit??

Připojit reakci

host - xxx.xxx.110.200 (?)
10.1.2016 16:00

Samozřejmě jsem myslel v igelitu naložit a na uzení vyndat. 

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (369) - xxx.xxx.67.66 (?)
10.1.2016 22:18

Asi by to šlo, ale nezkoušel jsem. Trochu by mi vadilo, že nemůžu maso překládat a jeho stav kontrolovat čichem.
 To byste jako vakuoval každý kus zvlášť?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.36.23 (?)
11.1.2016 6:21

Jasně, každý kus samostatně. Rád bych si vyudil jen tak dvě či tři šunky. Chápu že ve větším množství je lepší to naložit klasicky. Já jen jestli tu už nemá někdo skušenosti. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.72.149 (?)
11.1.2016 8:45

Trochu výše jsem psal, že to zkusím. Tak se také stalo. Udím za "studena" a proto nakládám nasucho. Právě na tento způsob nakládání je vakuování vhodné. Byl jsem sám, tak jsem nejdříve nasolil a dal do sáčků, které jsem si nejdříve udělal z  "rolky". Ale než jsem se dostal k vakuování, tak maso pustilo vodu, která se při odsávání kapilárně natlačila do místa sváru. Takže jsem si tím zkomplikoval život. Ale s pomocí manželky se to nakonec podařilo. Proto: postup: ohrnout okraj sáčku, vložit nasolené maso a ihned odsát a zavařit. vakuované kusy se dají snadno vložit do lednice. I ten zápach z česneku zůstane uvnitř sáčků. Solil jsem slaninu, po vyndání ze sáčků maso vonělo. Nyní je slanina vyuzena a na půdě zraje. Myslím si, že to vypadá velmi dobře a že to napříště budu zase dělat takhle, ale již šikovněji.  Také doporučuji připravit sáčky větší, aby po odstřihnutí zůstaly dost velké pro další použití.

FO

Připojit reakci

Jaroslav David (12) - xxx.xxx.100.238 (?)
11.1.2016 13:00

Já to taky jinak než vakuováním nedělám, je to skvělá technologie. Každý kus zvlášť na sucho nasolím a IHNED vložím do dostatečně velkého sáčku. Před kus masa do sáčku ještě vložím ubrousek nebo papírovou "utěrku" aby se do něj už vzniklá voda při vakuování nasála a nepřišla do svaru. Pokud se to stane, svar povolí. Odvakuované kusy masa na 4 - 7 dnů do lednice a ingnorovat je. Nebo je možná jednou, dvakrát za tu dobu obrátím, ale nic víc. Déle takto naložené držet netřeba, maso je vlivem vakua prosolené. 

Připojit reakci

11.1.2016 14:07

S tím ubrouskem to je dobrý nápad.

FO

Připojit reakci

Vašek23 (3) - xxx.xxx.36.23 (?)
11.1.2016 16:05

Super, dobrý nápady a rady. Jen ta doba naložení se mi zdá málo. Nechal bych to tam aspon tři týdny a před uzením na pár dní do slaného roztoku.

Připojit reakci

11.1.2016 16:23

Já jsem to měly naloženo cca 3 týdny.

FO

Připojit reakci

Jaroslav David (12) - xxx.xxx.51.179 (?)
11.1.2016 16:41

No proč ne... to je spíše o trpělivosti než o něčem jiném. Ve vhodných teplotních podmínkách to určitě není na škodu. Já to mívám jenom týden zejména proto, že moje tisková mluvčí začíná protestovat že to v ledničce zavazílaugh

Připojit reakci

host - xxx.xxx.139.178 (?)
11.1.2016 20:39

No to mně zajímá.Jestli jsem dobře rozuměl, tak to vakuování pomůže té soli do středu toho masa?Takže nějaké nastřikování jehlou není lepší, max.stejné?Prosím ještě, kolik zhruba ta souprava stojí.Co se s tím ještě doma dá vytvářet.Díky.

Připojit reakci

Vašek23 (3) - xxx.xxx.36.23 (?)
11.1.2016 21:38

Určitě ne. Tak jako jehlou se ta sůl do vnitřku masa určitě nedostane. Kolena a maso s kostma i při vakuování do folie bude lepší napíchat solí. Jen jde o to že maso je vzduchotěsně uzavřeno ve folii se solí.

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (369) - xxx.xxx.67.66 (?)
11.1.2016 23:20

A jakou výhodu to má oproti běžnému nasolení více kusů masa uložených v běžné plastové dóze s těsnícím uzávěrem?

Připojit reakci

12.1.2016 8:01

No tak:

1. Je to rychlejší. Pokud ale někdo má čas a podmínky a trpělivost to někde skladovat 3 týdny, pak se samozřejmě ztrácí.

2. Je to méně náchylné ke zkažení - bakterie ve vakuu se nemnoží. Vakuum ale není absolutní, tak i tohle určitě má své meze. Upřímně - já moc dobré podmínky ke skladování nemám, ale ještě se mi maso takto ošetřené nikdy nezkazilo.

3. Netřeba vařit lák, kontrolovat, překládat. Jednoduše se to nasucho nasolí a zavakuuje.

Nevýhoda:

Cena - vakuovačka je jednorázová investice cca do 2000 Kč, folie není levná a i když se dá použít opakovaně, je to znát. Já většinou kus masa ve folii nasolím a zavakuuju, po vyuzení tutéž folii použiju na zavakuování hotového "výrobku".

Shrnutí:

Výborná, rychlá a "blbuvzdorná" technologie, ale trochu drahá. Mám malou udírnu (Bradley), udím najednou do 10 kg masa, tak to jde. Zabijačku nebo větší množství masa bych ale takto nezpracovával.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.139.178 (?)
12.1.2016 8:41

Pane Jaroslave, tak děluji za odpověď.Tušil jsem že to nebude žádný zázrak, to vakuování.My jsme nikdy maso do lednice nedávali.Chránila ho naložené jen ta sůl.Než se udilo tak se bralo z toho maso k obědu.Řízky byly měkké a voněly česnekem.Později jsme dávali trochu pragandy.Ne snad, aby jsme brzy umřeli, ale aby jsme se vyhnuli jedu.Jako objev jsme prováděli později píchání jehlou a zase trošku pragandy.Za 5 dní je to jako dort.Ten kdo to dělá jenom solí, protože chce být zdravý, tak kdo ví, jestli má zrovna pravdu.Jestli těch 5-6 neděl zrovna to maso neznehodnotí, jestli ho zrovna dobře vyudí atd.

Připojit reakci

12.1.2016 8:54

A vo vo vo tom to je. Věřím že klasicky naložené maso je fajn, ale protože ve sklepě mám 12 - 16 stupňů tak si to nerisknu. V ledničce jsou 4 stupně, i to je možná moc, ale na týden... OK. Ale dejte bečku (nádobu) s lákem a masem do ledničky na několik týdnů... Prostě - vakuování je pro mne pohodlná a užitečná cesta. 

Připojit reakci

12.1.2016 10:44

Ono záleží na způsobu uzení a na představě o výsledném výrobku. Já udím za studena- klobásy, slanina "slovenského (maďarského)" typu a šunku uzenou za studena podobnou tyrolskému špeku. Tady je podstatou vytažení vody při solení. Proto se solí za sucha, při míchání klobás se nepřidává voda ani ledová tříšť. Ztráta vody (a sůl) zajišťuje stabilitu při nakládání a uzení. Podobně se kdysi při mumifikaci zesnulých, odstranily vnitřnosti a dutina se vyložila plátěnými pytíky se solí. Těmi se obložilo celé tělo, aby se rychle vytáhlo z tkání co nejvíce vody. Toto popisuji proto, abych zdůraznil zásadní rozdíl mezi přípravou na uzení teplým kouřem a kouřem studeným. Vlastní uzení studeným kouřem se děje přerušovaně a velmi lehkým kouřem (asi jako několik odložených zapálených doutnajících cigaret) hodně vzduchu. Vždy cca 10 hod udit a zbytek dne větrat. Větrat je možné i několik dní, jak se to hodí.

Z pohledu tohoto postupu považuji vakuování masa za výhodné. Na nakládání mám starou chladničku, kam to naskádám do polic, zatímco dříve jsem to měl naskládáno v otevřených dózách a pravidelně překládal. Zatím jsem to tak naložil poprvé a budu to tak dělat dále. Kdybych ale udil kouřem teplým nakládal bych do kameninového soudku.

FO

Připojit reakci

vincek00 (5) - xxx.xxx.167.100 (?)
12.1.2016 13:59

Píše se tady že vakuovačka je investicí cca 2000kč..to je nějaká speciální..?? dají se pořídit za pár stovek..a sáčka jsou taky nějaké jiné nebo stačí klasika jak je na normální vakuování..

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.135 (?)
16.1.2016 9:08

Speciální nespeciální (vakuovačka) Tu za pár korun hned po prvním použití, resp. pokusu o použití vythodíte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.253 (?)
12.1.2016 15:49

Určitě ano, říká vám něco impregnace dřeva podtlakem? Přesně takto se nasolí i maso a pory ve vekuu se rozevřou.Nastříknout maso je ještě lepší a ve vakuu se nemnoží bakterie tak ychle jako na vzduchu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.253 (?)
12.1.2016 15:52

měla to být reakce na Vašek 23

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (369) - xxx.xxx.92.38 (?)
12.1.2016 17:16

Určitě ano, říká vám něco impregnace dřeva podtlakem?

Ano, přesně tohle mě napadlo. Jen nevím, jestli je princip impregnace zcela obdobný. Dřevo při podtlaku nemění svůj objem ani nevypouští ze sebe tekutinu. Vlastním mechanizmem impregnace je pak relativní atmosférický přetlak po zrušení vakua, který nažene impregnaci do vysátých mikropórů ve dřevě ponořeném do impregnačního roztoku. Nebo tak si to aspoň představuji. Nevím, jak silný podtlak vytvoří vakuovačka pod fólií na mase a nejspíš to vytáhne i nějakou šťávu z masa. Fyzikální princip, na jehož základě proniká sůl rychleji z povrchu zavakuovaného masa do jeho středu, ten si popravdě představit neumím.
    Ale když se zamyslím, jistý smysl to asi mít může. Je to jakási kombinace suchého a mokrého solení. Výhodou suchého je, že se maso nevymáčí, výhodou mokrého, že brání přístupu vzduchu. Zavakuování spojuje obě výhody. Největší přínos vidím při nakládání špeku, kde máčení tuku nemá velký smysl a naopak odsátí vody z něj je pro konečný výrobek výhodou. Při výrobě šťavnatého libového uzeného tolik výhod oproti láku asi nebude.

Připojit reakci

16.1.2016 10:28

V podstatě to vidím podobně. Protože dělám klobásy, slaninu a šunku, vše uzené za studena a nakládané "nasucho" spatřuji hlavní přednost v tom, že česnek(a ev. další koření) nepřichází tolik do styku se vzduchem a že "nezvětrá" a zůstává jeho chuť. Dále, že se naskládá na police v lednici a je to minimálně cítit. Tu poslední slaninu jsme již ochutnali a je velmi dobrá. Sáčky mám schované a příště to budu zase vakuovat. Pokud bych dělal něco jako "moravské uzené", tak bych asi s tímto neexperimentoval a nakládal do láku. Tady si dovolím poznámku. Na Slovensku- Liptově se chovají tradičně ovce. Ovce se po odstavení daly na salaš, jehňata (na Slovensku se říká baranec, se chová doma, kde se pasou. Na podzim se zařežou, aby se nemusely krmit. Když nebyly mražáky, tak se maso i z několika těchto odrostlých jehňat (váhy 45-55 kg), co se nespotřbovalo hned, naložilo do soudku do soli a spotřebovávalo se postupně až do jara. Uloženo bylo v chladné místnosti. Pravda, tehdy byly zimy více zimy. Nikdy se maso nezkazilo.

FO

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (369) - xxx.xxx.236.1 (?)
16.1.2016 12:11

Co se týče toho skopového v soudku - nevíme kolik soli dávali a jak slané pak to maso bylo. Ale my jsme běžně odebírali na vaření a pečení vepřové maso z láku ze škopku připravené k uzení po celou dobu naložení. V zimě až 2 měsíce. Po upečení bylo růžové a chutnalo jak koupené uzené.

Připojit reakci

17.1.2016 10:55

Maso se opláchlo, někdy namočilo do vody. Vařila se z něho hlavně polévka, ve které bylo hodně zeleniny tuřínu, brambor atd. " z jednoho hrnce" (jinde eintopf, minestrone a určitě něco obdobného i v jiných lokalitách). Zelenina sůl " vytáhla". Nebo na perkelt. Podstatné bylo nasolení tučných a blanitých částí, které by jinak byly prakticky nepoživatelné. Takže se nyní i době mrazniček "baranina" nasoluje. Někdo před mražením, někdo mrazí nenasolené a nasolí po rozmrznutí.

FO

Připojit reakci

Vašek23 (3) - xxx.xxx.110.200 (?)
7.2.2016 13:23

Zdravím. Tak jsem to konečně včera vyskoušel a dopadlo to super. Krkovici jsem lehce načesnekoval, obalil v soli a po vložení do sáčku ihned zavakuoval. Postupně tři kousky. Ubrousek jsem tam nedával. A nechal v lednici tři týdny. Včera po vyndání jsem maso jen opláchl v čisté vodě a do udírny. Udil jsem teplim kouřem 12 hodin. Maso vonavé, štavnaté krásně prouzené. 

Že by se ale sůl díky vakuování v tom sáčku dostala hloub do masa tomu nevěřím. Vakuovačka vysaje vzduch ale ve chvilce kdy maso pustí trošku štávy sa tlak vyrovná. Vakuování má vliv na maso na nakládání masa na gril kdy se maso naloží a vakuuje v nádobě kdy se několikrát za sebou odsaje a zase napustí vzduch. To sa opravdu maso víc otevře a pak nasává lák do sebe. U plátků masa to pak je znát. 

Časem chci skusit ještě celé kolena. U těch ale raději napustím slaný roztok dovnitř kolem kosti injekční stříkačkou.

S vakuovánim jsem velmi spokojen a plně splnilo mé očekávání. Žádné překládání, hlídání teploty, maso nepřekáží. Vakuovačku používám ne jen na uzení a grilování ale i na běžné jídlo a polévky. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.77.35 (?)
17.4.2016 12:35

Dobrý den

Náhodou jsem objevil způsob, jak se dají používat jakékoliv sáčky do vakuovačky kde je potřeba ty speciální folie se strukturou. Ty jsou značně finančně náročné. Jde o velice jednoduchý způsob který umožní použít jakékoliv pytlíky. Je ale vhodné používat ty ze silnější folie. Pokud by měl někdo zdroj kvalitních sáčků za výhodnou cenu a nemohl je ve vakuovačce použít, rád se podělím a vyměním zkušenosti.

Rais

Připojit reakci

Jaroslav David (12) - xxx.xxx.2.250 (?)
18.4.2016 12:14

A do té doby je to tajné???

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Praglanda do masa nebo ne?2330.8.201666677
Poličky do udírny126.8.201698
Lovecký a Turistický salám2923.8.201661385
Co je špatně na udírně nebo rukách u udírny149.8.201615783
Jake drevo86.8.20161846
Uzení domácích klobás13530.7.2016280638
Nakládání a vakuování masa na uzení3527.7.201628774
Maso jíž ze začátku černé1524.7.201611803